REKLAMA

Znamy wyniki wyborów na Słowenii. Wygrała antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna

Znamy wyniki wyborów na Słowenii. Wygrała antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna

Opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy wygrała wybory parlamentarne.Partia uzyskała 25% poparcia, co daje jej 25 mandatów w liczącym 90 miejsc parlamencie.

REKLAMA

Drugie miejsce zajęła centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS), z wynikiem 12,6% Na trzecim miejscu plasują się Socjaldemokraci (10%), na czwartym z wynikiem 9,7% socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, a na piątym Zjednoczona Lewica (9,1%).

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, żadne z ugrupowań nie uzyskało samodzielnej większości, co wiąże się z powstaniem rządu koalicyjnego.

Komentatorzy przypuszczają, iż SDS nie wejdzie w skład koalicji. Przed wyborami wiele partii – SMC, Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci, a także liberalny Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii – deklarowało, że nie chce tworzyć z SDS politycznego sojuszu.

Będziemy musieli trochę poczekać (…), zanim poważne rozmowy na temat nowego rządu będą możliwe (…) Jesteśmy otwarci na współpracę, przed Słowenią czasy, które wymagają współpracy- komentuje Jansza.

niezalezna.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze