REKLAMA

Zielony Ład przyniesie ogromne straty dla polskiego górnictwa

Zielony Ład przyniesie ogromne straty dla polskiego górnictwa

Fundacja Instrat oraz ClientEarth opublikowały raport przewidujący nieoptymistyczną przyszłość dla polskiego górnictwa i gospodarki. Narzucany przez UE program „Zielony Ład” spowoduje ogromne straty finansowe w gospodarce górniczej. Przewiduje się nawet 30 miliardów zł straty przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego.

REKLAMA

Jak szacują w opublikowanym niedawno raporcie fundacja Instrat oraz ClientEarth Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego utraci około 30 miliardów złotych w aktywach węglowych. Wdrażany przez polski rząd tzw. Zielony Ład – czyli transformacja energetyczna z elektrowni konwencjonalnych na odnawialne źródła tj. wiatraki, panele fotowoltaiczne itd.

Zobacz także: Jak ustrzec się fake newsów? Projekt edukacyjny Ośrodka Analiz Cegielskiego

Na początku sierpnia ujawniono częściowe plany związane z przekazaniem aktywów węglowych z polskich wydobywców oraz producentów energii takich jak: PGE, Enea i Tauron w kierunku jednolistego systemu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Przejmie ona na czas transformacji energetycznej obsługiwanie i stopniowe wygaszanie elektrowni konwencjonalnych.

„Oceniliśmy, że PGE zyska na transakcji 31 mld zł, podczas gdy Skarb Państwa odniesie 26,5 mld zł straty, dodatkowo stając się właścicielem prywatnego długu PGE GiEK. Państwowa Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego znajdzie się też w posiadaniu aktywów węglowych, które już teraz tracą na wartości” – powiedział ekonomista z fundacji Instrat.

Paweł Czyżak zauważył również, iż pomimo zapowiedzi o kilku miliardowych zyskach nowego podmiotu rządowego to faktycznie, fuzja przyniesie straty finansowe w ciągu kolejnych 30 lat. Zdaniem ekspertów taka fuzja może spowodować naruszenie przepisów prawa krajowego oraz unijnego w wymiarze konkurencji handlowej.

Już obecna struktura rynku energetycznego w jego poszczególnych segmentach jest niezwykle skonsolidowana. Dalsze łączenie podmiotów doprowadzi do niemal całkowitego monopolu, zagrażając konkurencji na rynku energii” – ocenił z kolei ekspert z fundacji ClientEarth Wojciech Kukuła.

Instrat i ClientEarth rekomendują rezygnację z konsolidacji PGE, Enei i Taurona oraz rezygnację z tworzenia NABE. Proponują natomiast wyodrębnienie aktywów węglowych bez konsolidacji spółek – „Kluczowe jest zwłaszcza utrzymanie aktywów węglowych w portfelu spółki giełdowej, bo pozwala to na kontrolę tempa wycofywania aktywów węglowych przez inwestorów, większą transparentność działania i dostęp do informacji o spółce” – podkreślił Czyżak.

Takie działania mają być skuteczniejsze, ponieważ ich zdaniem podmioty prywatne kierują się motywacją ekonomiczną i dobrem inwestorów. Dzięki temu prywatne przedsiębiorstwa będą dążyć do szybszego procesu wygaszania kopalń i elektrowni węglowych.

forsal/pap

REKLAMA

Komentarze