REKLAMA

Zapowiedzi się nie sprawdziły. Budżet UE dość korzystny dla Polski

Zapowiedzi się nie sprawdziły. Budżet UE dość korzystny dla Polski

REKLAMA

Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie będzie dużych cięć dla Polski w nowym, unijnym budżecie. Redukcja środków przeznaczonych dla państw członkowskich będzie mniejsza, niż się spodziewano – poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Wstępne decyzje podjęte zostały podczas nocnych rozmów szefów gabinetów komisarzy. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną jutro. Wtedy przedstawiciele unijnych krajów zadecydują o wysokości wydatków w latach 2021-2027.

Margarethe Vestager: Unia nie ma prawnych narzędzi, żeby wstrzymać budowę Nord Stream 2

Według nieoficjalnych ustaleń Płomeckiej w nowym budżecie Unii na politykę spójności zostanie przeznaczone 392 mld euro. Rolnictwo natomiast będzie finansowane z puli 336 mld euro. W porównaniu z obecnym budżetem cięcia wyniosą odpowiednio 10 i 5 proc.

– Jak chodzi o duże pieniądze w polityce, to nie ma przypadków. To się nałożyło na ogólną presję i na to, że KE nie chce przesadnie alienować polskiego społeczeństwa przez prowadzenie walki z polskim rządem – skomentował te informacje europoseł PiS Ryszard Legutko. – Korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu – powiedział.

REKLAMA

– Na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem projektu budżetu przez Komisję Europejską Polsce udało się obronić znaczną część interesów regionu. Jednak pamiętajmy, że to dopiero początek bardzo trudnego i nerwowego procesu negocjowania budżetu wieloletniego w nowych okolicznościach politycznych w UE – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

 

Zobacz też.

 

REKLAMA

Komentarze