REKLAMA

Wzrost urodzeń wśród „drugich” i „trzecich” dzieci – Polacy rezygnują z kariery na rzecz rodziny

Wzrost urodzeń wśród „drugich” i „trzecich” dzieci – Polacy rezygnują z kariery na rzecz rodziny

W 2016 odnotowano wzrost wśród urodzeń „drugich” i „trzecich” dzieci. Rodziny powiększają się, a według ekspertów jest to skutek dobrej koniunktury gospodarczej, w tym rządowego programu 500+.

Eksperci nazywają wzrost urodzeń rekordem – w 2016 urodziło się o 13 tysięcy więcej dzieci w badanej grupie. Zaznaczają, że „trzecie” dzieci najczęściej rodziły się w rodzinach mieszkających w dużych miastach. Uważa się, że jest to oznaka zmiany hierarchii wartości wśród pokolenia młodych rodziców.

Brak obrazka

Dodatkowym argumentem jest wsparcie rządowe, w postaci programu 500+, który znacznie poprawia stopę życiową rodzin z klasy średniej. Warto zauważyć, że w przypadku drugiego i kolejnych dzieci nie ma kryterium dochodowego, tak jak w przypadku pierwszego dziecka.

Wzrost urodzeń, zwany też „baby boom”, jest bardzo pozytywną tendencją, która może przełożyć się też na zmianę schematu życia wielu młodych ludzi. Jak widać, propagowane przez współczesny świat modele „2+0”, ewentualnie „2+1” coraz mniej dotyczą polskich rodzin.

pch24.pl/Dziennik Gazeta Prawna

REKLAMA

Komentarze