REKLAMA

Jest wynik dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim!

Jest wynik dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim!

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim doszło do poważnej awantury. Wszystko wokół rezolucji, która ma być wymierzona w Polskę. Ostatecznie, po burzliwych obradach, dokument został przegłosowany i przyjęty. 

W głosowaniu wzięło udział 661 eurodeputowanych.Za głosowało 438, przeciw: 152. Nie głosowało 71 europosłów.

REKLAMA

Przyjęta dzisiaj rezolucja zakłada zastosowanie procedury wynikającej z art 7 Traktatu mającego związek z „poważnym naruszeniem wartości europejskich”. Przyjęcie rezolucji oznacza, że dalszy plan działania ma zostać opracowany przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE. Ma powstać specjalny raport o sytuacji w Polsce.

Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać objęty sankcjami. Celem procedury ochrony praworządności, która może prowadzić do uruchomienia tego artykułu, jest umożliwienie dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać „wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia” przez to państwo wartości, o jakich mowa w Traktacie o UE.

Najgorszy scenariusz przewiduje nawet zawieszenie części praw członkowskich Polski w Unii Europejskiej. W rezolucji jest krytyka reformy sądownictwa w Polsce oraz wezwanie do zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

rmf24.pl/wprost.pl


REKLAMA

Komentarze