REKLAMA

[WYDARZENIE] Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”

[WYDARZENIE] Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego i Arsenał Szkolenia Strzeleckie serdecznie zapraszają na Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”, który odbędzie się w dniach 11-12.05.2018 r. w godz. 10:00-16:00 w Wąwolnicy k. Nałęczowa.

REKLAMA

Pierwszy dzień (piątek) dedykowany jest dla uczniów wszystkich typów szkół, w szczególności klas mundurowych. Drugiego dnia (sobota) zawody dedykowane są dla wszystkich chętnych. WSTĘP WOLNY.

W memoriale weźmie udział syn Józefa Franczaka, Pan Marek Franczak, który przekaże wspomnienia rodzinne związane z postacią „Lalusia”. Pogawędki z uczestnikami przeprowadzą obecni na memoriale kombatanci polskiego podziemia niepodległościowego.

Część edukacyjną Memoriału przeprowadzą historycy. Obecna będzie również Grupa Rekonstrukcji Historycznych, która uatrakcyjni przekaz pokazem umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych.

Właściwa część Memoriału, czyli zawody ze strzelectwa sportowego odbędą się pod okiem instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie. Dodatkowo 1 dnia Memoriału uczniowie szkół rywalizować będą w kategorii rekonstrukcji historycznej, czyli odzwierciedlenia wybranego przez siebie Bohatera polskiego podziemia niepodległościowego. Celem konkurencji jest dokładne zapoznanie się uczestników z konkretnymi sylwetkami, ubiorem i wyposażeniem osobistym Bohaterów podziemia antykomunistycznego. Uczestnicy Memoriału otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Z przeszkolenia z obsługi broni palnej uczestnicy uzyskają certyfikaty.

Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy po 25 osób. Każda z grup weźmie udział w następujących zajęciach i szkoleniach:

– spotkanie z kombatantami i Markiem Franczakiem, synem „Lalusia”,

– wykład historyka o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej,

– pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych – prezentacja umundurowania, uzbrojenia i prelekcja o taktyce działań oddziałów partyzanckich,

– konkurs w kategorii rekonstrukcji historycznej, czyli przebrania się za wybranego przez siebie Bohatera polskiego podziemia niepodległościowego (dotyczy tylko młodzieży szkolnej w pierwszym dniu Memoriału),

– szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na strzelnicy przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– szkolenie z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– szkolenie z zakresu strzelectwa sportowego przez instruktorów strzelectwa sportowego,

– zawody ze strzelectwa sportowego w 4 konkurencjach (po 20 pocisków dla każdego uczestnika):

  1. karabin historyczny
  2. pistolet historyczny
  3. karabin współczesny
  4. pistolet współczesny

– ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów dla uczestników memoriału (dla każdego dnia Memoriału oddzielnie).

Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś” organizowany jest dla uczczenia pamięci 100 rocznicy urodzin żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, żołnierza ZWZ-AK, jednego z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Sierż. „Laluś” ukrywał się przez 18 lat, został zamordowany w wyniku komunistycznej obławy 21.10.1963 r.

FKW

 

REKLAMA

Komentarze