REKLAMA

Wybory w Niemczech. Znamy pierwsze sondażowe wyniki

Wybory w Niemczech. Znamy pierwsze sondażowe wyniki

Znamy pierwsze wyniki exit polls w wyborach, w Niemczech. Blok Angeli Merkel zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami wygrał wybory parlamentarne.

Blok wyborczy CDU/CSU zdobył według prognozy 32,7 proc. głosów. Największy rywal koalicji – partia SPD według prognoz uzyskała 20,2 proc. Na trzecim miejscu plasuje się antyimigrancka AfD.

Brak obrazka

Alternatywa dla Niemiec według prognoz zdobyła 13,4 proc i po raz pierwszy wejdzie do niemieckiego parlamentu. Jednak to nie wyniki AfD były zaskoczeniem dla sporej części Niemców. To Chadecja i SPD doznały strat w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Liberalna FDP dostała 10,5 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9,5 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Merkel tak komentuje wygraną – Zrealizowaliśmy nasze cele, jesteśmy największą siłą w parlamencie. Mamy mandat do budowania rządu i bez nas żaden rząd nie powstanie.

Wybory odbiły się szerokim echem w mediach światowych i polskich. Wyniki komentują polscy politycy i działacze środowiska narodowego. Do głosowania odniosły się także osoby z całego świata. I tak Marine Le Pen pogratulowała AfD wysokiego wyniku w wyborach.

Krzysztof Bosak zwraca uwagę na wysoki wynik AfD – Pierwszy raz od lat eurosceptycy wchodzą do Bundestagu.

Tomasz Dorosz natomiast komentuje: Radość ze zwycięstwa lub sukcesu jakiejkolwiek partii w Niemczech jest z polskiej perspektywy niemądre. Silne Niemcy to słaba Polska. Tyle.

Wyniki wyborów w Niemczech skomentował także poseł Sylwester Chruszcz. Niemcy: upokarzająca przegrana SPD i Martina Schultza.

Fakt/onet.pl

REKLAMA

Komentarze