REKLAMA

Wojsko Polskie na defiladzie wojskowej w Kijowie przy hymnie OUN. Co na to MON?

Wojsko Polskie na defiladzie wojskowej w Kijowie przy hymnie OUN. Co na to MON?

24 sierpnia w Kijowie na Ukrainie odbędzie się uroczysta defilada wojskowa. W tym roku wezmą w niej udział żołnierze krajów NATO, którzy będą maszerować przy dźwiękach nowej wersji hymnu OUN.

Portal Kresy.pl zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z zapytaniem w tej sprawie. Według oficjalnej odpowiedzi Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej Wojsko Polskie weźmie udział w uroczystościach. Oddelegowany do tego będzie pododdział liczący 29 żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie afiliowany przy LITPOLUKRBRIG.

REKLAMA

Po raz pierwszy na paradzie dojdzie do odegrania tzw. Marszu Ukraińskiego Wojska, czyli hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „adaptowanego” do współczesnych warunków.
Informują ukraińskie media.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów jest odpowiedzialna, wraz z Ukraińską Powstańczą Armią, za ludobójstwo co najmniej 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Według uzyskanych informacji przez portal Kresy.pl dowództwo 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wie o tym, że najpewniej ma pojechać na Ukrainę i że na wyższych szczeblach dowódczych procedowany jest rozkaz w tej sprawie. Utrzymuje w gotowości Wojskową Asystę Honorową. Jednak na razie polecenia wyjazdu żołnierze 21 BSP nie otrzymali. Nie znają również scenariusza uroczystości.

Głos w tej sprawie zawarł gen. Waldemar Skrzypczak były dowódca Wojsk Lądowych:

Dla mnie granie nawet zmodyfikowanego hymnu czy utworu poświęconego banderowcom, który jest własnością historyczną banderowców, jeśli mają tam być polscy żołnierze, jest nieporozumieniem. W tej chwili to nieporozumienie, bo to się jeszcze nie stało. Ale jeśli Polacy wezmą w tym udział i zostanie to odegrane, to traktuję to jako skandal.

Rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz twierdzi: Nie dostaliśmy żadnych informacji nt. przebiegu uroczystości. Jednakże potwierdziła, że Minister Obrony Narodowej został zaproszony przez ministra obrony Ukrainy do udziału w obchodach Święta Niepodległości Ukrainy. Zaznaczyła, że w takiej sytuacji MON będzie monitorować sprawę.

Poniżej próba hymnu odśpiewana przez kursantów Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy:

 

 

REKLAMA

Komentarze