REKLAMA

Światowa organizacja żydowska poddaje ostrej krytyce protesty przeciwko roszczeniom

Światowa organizacja żydowska poddaje ostrej krytyce protesty przeciwko roszczeniom

Protesty przeciwko bezprawnym i bezzasadnym roszczeniom żydowskim poddawane są ostrej krytyce. Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego w rozesłanym do dziennikarzy liście uskarża się na rosnący tzw. antysemityzm, przejawiający się w krytyce bezspadkowego mienia. Organizacja ta uważa, że umowa z 1960 r. podpisana przez komunistyczne władze w Polsce oraz USA nie obejmuje w całości ofiar Holokaustu.

Korespondent RMF FM, Paweł Żuchowski poinformował za pomocą portalu społecznościowego o nadesłanym liście od Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego. Znajduje się w nim krytyka ostatnich protestów Polonii amerykańskiej ws. ustawy JUST/447, a także najbliższych podobnych zgromadzeń.

REKLAMA

„Protesty obejmowały antysemickie plakaty i wypowiedzi, włączając oskarżenia o to, że Żydzi popełniali przestępstwa przeciw Polakom w czasie Holokaustu i domagające się odszkodowań od Żydów” – jest napisane w liście do dziennikarzy.

Organizacja żydowska opiera się na ustawie JUST/447 podpisanej w ubiegłym roku przez Prezydenta USA Donalda Trumpa – „Mocne stanowisko prezydenta Trumpa i Kongresu niezachwianego zaangażowania we wspieranie w dążeniu ocalonych z Holokaustu do sprawiedliwości”.

WJRO wskazuje także na niewiążący dokument podpisany w Terezinie przez Polskę, który mówi o wadze restytucji mienia żydowskiego skonfiskowanego lub zniszczonego przez Niemcy w latach 1939-45. Przypomina także, że amerykańska ustawa JUST wymaga od Departamentu Stanu naciskanie na kraje podpisujące pakt z Terezinu ws. zwrotu bezspadkowego mienia żydowskiego.

Premier Morawiecki poddany krytyce

Poddane zostały także krytyce słowa Premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział niedawno, że sprawa roszczeń została „ostatecznie rozwiązana”. Przypominają także, że Kukiz’15 stworzył projekt ustawy zakładający karalność podnoszenia roszczeń do mienia bezspadkowego.

Organizacje żydowskie z USA stoją na stanowisku, że mają prawo do mienia lub finansowej rekompensaty za mienie należące niegdyś do obywateli II RP żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie wojny i nie pozostawili prawnych spadkobierców. Ustawa JUST Act, zwana także ustawą 447, nakłada na władze USA obowiązek wspierania tych roszczeń.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447   przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK 

Kresy

REKLAMA

Komentarze