REKLAMA

Wisła Kraków wpłaci pieniądze na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN

Wisła Kraków wpłaci pieniądze na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN

Włodarze Wisły Kraków zdecydowali się wpłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN. To efekt zachowania kibiców podczas ostatniego, niedzielnego meczu z Cracovią. Fani „Białej Gwiazdy” nawiązywali do pochodzenia założycieli rywala, a także nazwy grupy jego fanów, czyli osławionego „Jude Gangu”.

REKLAMA

Jarosław Królewski, właściciel firmy Synerise i wiceprzewodniczący rady nadzorczej klubu oficjalnie poinformował o przekazaniu dotacji na rzecz kontrowersyjnej placówki.

Przedsiębiorca zimą ubiegłego roku zaangażował się w projekt ratowania krakowskiej drużyny przed grożącym jej bankructwem. Sam w trakcie meczu przeniósł się z trybuny głównej na tę zajmowaną przez najzagorzalszych kibiców”. Stąd na nagraniach widać go pośród kibiców śpiewających różnego rodzaju przyśpiewki.

Wśród nich znalazły się te obrażające derbowego rywala, sugerujące przede wszystkim, że jest on klubem żydowskim z powodu pochodzenia jego założycieli.

Ponadto wiodącą grupą fanatyków na Cracovii jest „Jude Gang”, dlatego trudno się dziwić emocjom towarzyszącym powyższym, zgoła skandalicznym faktom.

Wisła Kraków zdecydowała się więc przekazać blisko 50 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN. Ma to na celu „umożliwienie” placówce prowadzenia „projektów edukacyjnych w obrębie imprez sportowych”.

Jarosław Królewski stwierdził, że Wisła nigdy nie była „antysemickim” klubem. Mówił, że obecne władze będą starały się wyplenić z trybun podobne zachowania. Również sam klub wydał oświadczenie, w którym „opowiada się za zwalczaniem nietolerancji na tle rasowym i narodowościowym”.

Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m. in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi” – widnieje w oświadczeniu wydanym przez zarząd Wisły.

Działacze potępili jednocześnie działania kibiców Cracovii, którzy bez ich wiedzy i zgody mieli wywiesić na swoim sektorze flagę grupy „Jude Gang”.

autonom.pl

REKLAMA

Komentarze