REKLAMA

Winnicki zażądał debaty o roszczeniach żydowskich: „Rząd prowadzi tajne negocjacje”

Winnicki zażądał debaty o roszczeniach żydowskich: „Rząd prowadzi tajne negocjacje”

Rząd RP prowadzi tajne negocjacje nt. realizacji roszczeń majątkowych środowisk żydowskich, które mogą zrujnować polski budżet. Jest to objęte tajemnicą, a państwo nie chcecie o tym informować opinii publicznej – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki (RN, Konfederacja).

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki z Konfederacji zwrócił się z wnioskiem o pilne wezwanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza celem złożenia wyjaśnień ws. ujawnionej tydzień temu notatki dyplomatycznej z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Zapowiadał już wcześniej, że na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Konfederacji będą domagać się publicznej informacji od premiera Morawieckiego na ten temat.

Brak obrazka

– W tej notatce czytamy, że rząd RP prowadzi tajne negocjacje nt. realizacji roszczeń majątkowych środowisk żydowskich, które mogą zrujnować polski budżet –powiedział Winnicki. – Jest to objęte tajemnicą, a państwo niestety nie chcecie o tym rozmawiać publicznie i informować opinii publicznej – dodał, zwracając się do rządu PiS. Podkreślił, że w Sejmie potrzebna jest debata na ten temat, koniecznie z udziałem szefa polskiej dyplomacji.

Prowadzący obrady marszałek Marek Kuchciński odrzucił wniosek posła Winnickiego, tłumacząc się kwestiami proceduralnymi.

Amerykanie zapewniają polski rząd, że do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny – tak wynika z notatki dyplomatycznej, której treść ujawnił w ubiegłym tygodniu Stanisław Michalkiewicz.

Poseł Robert Winnicki złożył interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierającą 14 pytań, domagając się wyjaśnień w sprawie opisywanej notatki, w kontekście okresu rządów PiS. Poseł chce informacji m.in. o tym, jakie naciski były wywierane w kwestii roszczeń żydowskich oraz jak wyglądają negocjacje: kto i w jakich okolicznościach się spotyka i czego dotyczą rozmowy. – Pytam, czy rząd zamierza jednoznacznie zadeklarować brak woli realizacji tych roszczeń – powiedział lider RN.

REKLAMA

KRESY.PL

REKLAMA

Komentarze