Staraniem Związku Polaków na Litwie odbyła się w sobotę 5 maja w Wilnie Parada Polskości z okazji przypadających niedawno dwóch świąt: Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz kolejnej rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Polskie parady odbywają się co parę lat, od 2004 roku, od chwili wejścia Polski i Litwy do Unii Europejskiej. Ostatni pochód miał miejsce przed dwoma laty, w 2016 roku. Tegoroczny przemarsz był szczególny, bo odbył się w stulecie odzyskania niepodległości Polski i Litwy.
Polacy z Litwy przypomnieli o swojej obecności w Wilnie. https://t.co/gm6WGkIxlX
— KRESY.PL (@KRESYPL) 5 maja 2018
Do mieszkających na Litwie Polaków zrzeszonych w oddziałach i kołach ZPL, zespołach folklorystycznych i teatralnych, organizacjach społecznych, uczniów polskich szkół, dołączyli przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych oraz przedstawiciele światowej Polonii. Specjalnie na tę okazję do Wilna przyjechali prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.
Parada Polskości, która przeszła ulicami Wilna zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, ale też z dalszych zakątków Litwy: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i Litwy.
Migawki z biało-czerwonego wileńskiego świętowania widziane z lotu drona.
Przemarsz głównymi ulicami Wilna był pewnego rodzaju deklaracją polskości i przywiązania do polskich tradycji. Patriotyczny przemarsz ruszył z Placu Niepodległości przy Sejmie Republiki Litewskiej, a następnie aleją Giedymina przez Plac Katedralny, ulicą Zamkową i Wielką do Ostrej Bramy, gdzie przy cudownym obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej o godz. 13.30 została odprawiona Msza św.