REKLAMA

Wielka Brytania: Uczennice poproszone o założenie chusty na „Dzień Hidżabu”

Wielka Brytania: Uczennice poproszone o założenie chusty na „Dzień Hidżabu”

W hrabstwie Lincolnshire w Anglii poproszono niemuzułmańskie uczennice o przybycie do szkoły w islamskiej chustce na „Dzień Hidżabu”.

Imprezę „Dzień Hidżabu” organizuje Ghada Mohamed z Lincoln Muslim Sisters Forum. Mohamed ma nadzieję, że „Dzień Hidżabu” zostanie przyjęty przez wszystkie brytyjskie licea. Według niego dziewczęta niemuzułmańskie będą mogły zwiększyć swoją „wiedzę” na temat różnych strojów religijnych, a domniemane przypadki nadużyć wobec dziewcząt noszących hidżab zostaną ograniczone.

Brak obrazka

Jedna muzułmanka mieszkająca w Lincolnshire, która wspiera inicjatywę Mohameda, powiedziała reporterom z BCC, że „hidżab był częścią jej tożsamości, ale noszenie go czasami sprawiało, że czuła się, jakby nie była częścią społeczności”.

Reporterka TalkRadio, Julia Hartley-Brewer napisała na Twitterze:
„Dziewczyny, które nie są muzułmankami, z Lincolnshire poproszono o założenie hidżabu na jeden dzień. Co z muzułmankami, które mogłyby spróbować nie nosić hidżabu przez jeden dzień? Mogłyby zobaczyć jak miłe jest życie w społeczeństwie, w którym kobiety są równe mężczyznom i nie muszą się ukrywać, by otrzymać szacunek?”

REKLAMA

W 2018 r. Hidżab był promowany przez rząd brytyjski. Biuro Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów zorganizowało wydarzenie z okazji tak zwanego „Światowego Dnia Hidżabu”.

Wiadomość e-mail wysłana do pracowników promujących to wydarzenie brzmiała: „Czy chciałbyś przymierzyć hidżab lub dowiedzieć się, dlaczego muzułmanki noszą chustę? Przyjdź na naszą imprezę. Bezpłatne szale dla wszystkich, którzy zdecydują się je nosić na dzień lub przez część dnia. Muzułmanki wraz z wyznawcami wielu innych religii decydują się na noszenie hidżabu. Wielu znajduje wyzwolenie, szacunek i bezpieczeństwo, nosząc go. #StrongInHijab.”

Prawda jest taka: kobiety w krajach islamskich często podlegają surowym karom za nie noszenie chusty. W Iranie każda z trzech kobiet została skazana na 16 lat więzienia za „brak szacunku dla obowiązkowego hidżabu”.

REKLAMA

voiceofeurope

REKLAMA

Komentarze