REKLAMA

Wielka Brytania: skandal w Izbie Lordów ws. roszczeń – „Najbardziej bezczelnym przestępcą jest Polska”

Wielka Brytania: skandal w Izbie Lordów ws. roszczeń – „Najbardziej bezczelnym przestępcą jest Polska”

Do skandalu doszło w brytyjskiej Izbie Lordów. Baronessa Ruth Deech, będąca żydowskiego pochodzenia, nazwała Polskę „najbardziej przestępczym krajem, jeżeli chodzi o zwrot nazistowskich łupów.”. Według brytyjskiej polityk o żydowskim pochodzeniu Polska jest ostatnim „przestępczym” krajem w Europie i „zajmuje nieruchomości 3 milionów żydowskich ofiar Holocaustu”.

Do tej skandalicznej i kuriozalnej wypowiedzi doszło w zeszłym tygodniu w brytyjskiej Izbie Lordów podczas debaty na temat restytucji mienia ofiar Holocaustu. Przedmiotem dyskusji było m.in. ustawodawstwo, po którym brytyjskie muzea miałyby zwracać dzieła sztuki spadkobiercom byłych właścicieli żydowskiego pochodzenia.

„Najbardziej bezczelnym przestępcą jest Polska, która rozsiadła się na majątku trzech milionów ofiar nazistów. To jedyny kraju we współczesnej Europie, który odmówił ustanowienia systemu odszkodowań” – powiedziała w brytyjskiej Izbie Lordów Ruth Deech, baronessa żydowskiego pochodzenia.

„Parlament Europejski, Kongres Stanów Zjednoczonych i brytyjscy parlamentarzyści wezwali Polskę do uczynienia sprawiedliwości – do tej pory bezskutecznie” – powiedziała Deech.

Dodało ponadto, że restytucja jest „ważna jako symbol”, ponieważ „jest to wiadomość dla tego rozdartego wojną świata, że jeśli wrogi łupieżca zrobi to, co najgorsze, to jednak ostatecznie to zło zostanie naprawione”. Deech w przemówieniu odniosła się także do Deklaracji Terezińskiej jako dokumentu nakazującego dokonanie restytucji mienia.

Brak obrazka

Ruth Deech (panieńskie nazwisko Fraenkel) to Żydówka. Jej ojciec pochodził z Ustrzyk Dolnych i zdołał uciec do Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej. Baronessa Deech jest bioetykiem, prawnikiem, oraz politykiem. Od 2005 roku zasiada jako członek Izby Lordów, czyli izby wyższej w dwuizbowym parlamencie brytyjskim.

Źródło: / wprawo.pl, jewishnews.timesofisrael.com /

Brak obrazka
REKLAMA

Komentarze