REKLAMA

Wielka Brytania: Rząd przyspiesza immunizację społeczeństwa dzięki „punktom masowych szczepień”

Wielka Brytania: Rząd przyspiesza immunizację społeczeństwa dzięki „punktom masowych szczepień”

Już w poniedziałek Wielka Brytania ma zamiar otworzyć siedem „centrów masowych szczepień”. Jest to odpowiedź brytyjskiego rządu na szerzącego się koronawirusa.

Brytyjskie władze podjęły kolejne kroki w walce z rzekomą epidemią. Już od poniedziałku na Wyspach zostanie otwartych siedem „centrów masowych szczepień”. Jest to kolejny ruch rządu „w ramach walki na rzecz przyspieszenia szczepień na COVID-19”. Wielka Brytania ma bowiem zamiar dostarczyć szczepionki wszystkim najbardziej zagrożonym i „wrażliwym” osobom do połowy przyszłego miesiąca.

REKLAMA

Jak informują media, Wielka Brytania ma szczepić około 200 tysięcy osób dziennie. Dane te podał w niedzielę sekretarz Matt Hancock. Warto przypomnieć, iż kraj jako pierwszy zatwierdził szczepionkę opracowaną przez duet Pfizer i BioNTech, jak i Oxford-Astra-Zeneca. Masowe szczepienia ruszyły 3 stycznia. Szacuje się, iż pierwszą dawkę dwudawkowej szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało już 1,3 miliona Brytyjczyków.

Ujawniono jednak, iż Wielka Brytania musi zaszczepić aż 2 miliony osób tygodniowo, aby osiągnąć swój „cel szczepienia” do 15 stycznia. W pierwszej kolejności zastrzyk podawany jest osobom w domach opieki, starszym powyżej 70. roku życia, narażonym „na istniejące wcześniej schorzenia” oraz pracownikom opieki zdrowotnej i społecznej.

Zgodnie ze słowami rządu, Wielka Brytania „pokłada swoje nadzieje w szybkiej immunizacji” społeczeństwa. Aby umożliwić powrót do „pewnego stopnia normalności” jeszcze przed wiosną, konieczne mają być właśnie masowe szczepienia. Oprócz siedmiu dużych ośrodków, rząd zwrócił się także do 1000 klinik, 223 szpitali oraz 200 aptek społecznych. Do tych punktów mają również zostać dostarczone szczepionki – poinformował minister ds. Stosowania Szczepionek. Nadhim Zahawi. Aby wesprzeć Narodową Służbę Zdrowia, po kraju mają zostać rozmieszczone również siły zbrojne.

Przeczytaj również: Obowiązkowe mandaty za brak maseczki? Gowin sprzeciwia się projektowi

„Pracując razem, dzień i noc, zapewnią, że nasze szczepionki trafią do rąk, a nie będą siedzieć na półkach” – poinformował Zahawi. „Siły brytyjskie wykorzystają techniki wynikające z dziesięcioleci doświadczeń w wykonywaniu zadań w najtrudniejszych warunkach, jakie można sobie wyobrazić. Przyniosą odwagę i błyskotliwość, które pokazali w miejscach takich jak Irak i Afganistan, do tych brzegów”.

Sekretarz Zdrowia, Matt Hancock dodał, iż plan „immunizacji przeciwko COVID-19” jest „największym programem szczepień w historii Wielkiej Brytanii”. Szczegóły planu mają zostać podane w poniedziałek. „Plan dostarczania szczepionek w Wielkiej Brytanii będzie kluczem do wyjścia z pandemii, ale wszyscy musimy nadal odgrywać swoją rolę, pozostając w domu, przestrzegając zasad i trzymając ręce, twarz i przestrzeń na pierwszym planie” – stwierdził Hancock.

BBC

REKLAMA

Komentarze