REKLAMA

Większość Polaków nie jest świadoma, że płaci podatek VAT. Część twierdzi, że nie płaci podatków wcale!

Większość Polaków nie jest świadoma, że płaci podatek VAT. Część twierdzi, że nie płaci podatków wcale!

W 2017 roku, w drugim roku rządów PiS i wprowadzenia 500+ odbyła się ankieta Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPiP) o nazwie „Czego Polacy nie wiedzą o podatkach”. Dane tam zawarte są zatrważające.

Od 2011 roku trwa „tymczasowe” podwyższenie podatku VAT z 22% na 23% wprowadzone przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od tamtego czasu podatek ten jest sukcesywnie powtarzany. Jednak wg raportu ZPiP nie większość z nas nie wie, że taki podatek w ogóle płaci. Ankieta przeprowadzona na próbie 1063 osób, z czego nieco ponad połowa to kobiety, obnażyła naszą znajomość prawa podatkowego. 58% procent z nas uważa, że nie płaci podatku VAT.

REKLAMA

Jeszcze gorszą liczbą jest 64% ludzi, którzy nie wiedzą, że ich pracodawca ponosi za nich dodatkowy koszt oprócz tego, który sami płacą z własnego wynagrodzenia. Większość z respondentów interesuje przede wszystkim ile dostaną „na rękę”, a nie ile traci przez podatki. Aż 21% ankietowanych jest przekonana, że nie płaci podatków wcale.

Ludzie lubią sprawiedliwość

Taką opinię można wywnioskować po przeczytaniu o wiedzy ludzi na temat zasad podatków progresywnego i liniowego. Bez podania przykładu, który podatek jak działa ankietowani w prawie 70% nie odpowiadało na pytanie, jaki rodzaj opodatkowania by wybrali. Jednak po przytoczeniu przykładu na konkretnych kwotach, respondenci wskazywali na podatek liniowy.

Źródła: Demagog.org

REKLAMA

Komentarze