REKLAMA

W USA zdewastowano pomnik byłego niewolnika Fredericka Douglassa

W USA zdewastowano pomnik byłego niewolnika Fredericka Douglassa

Pomnik byłego niewolnika i abolicjonisty Fredericka Douglassa w Rochester, postawiony w miejscu gdzie wygłosił w 1852 roku słynne przemówienie o fikcji Dnia Niepodległości dla niewolników został zdewastowany przez nieznanych sprawców.

REKLAMA

Zdaniem lokalnej policji postać Fredericka Douglassa została zrzucona z cokołu w nocy z soboty na niedzielę. Posąg został odnaleziony na skraju wąwozu rzeki Geesse, kilka metrów od cokołu. Jest mocno uszkodzony.

W Rochester 5 lipca 1852 r. Douglass wygłosił przemówienie „Czym dla niewolnika jest Czwarty Lipca ?”, w którym nazwał obchodzenie dnia niepodległości w narodzie, który zniewala i uciska czarnych obywateli, fikcją.

Douglass powiedział: Dzień Niepodległości to „dzień, który ujawnia mi, bardziej niż wszystkie inne dni w roku, rażącą niesprawiedliwość i okrucieństwo, których jestem nieustanną ofiarą.”

Carvin Eison, który przewodził społecznemu komitetowi budowy pomnika Fredericka Douglassa, byłego niewolnika, działacza społecznego, edytora, pisarza, mąż stanu, bojownika o prawa czarnych i kobiet, powiedział lokalnym mediom, że trzeba będzie zrobić nowy posąg i postawić go na swoim miejscu.

Źródło: dziennik.pl

REKLAMA

Komentarze