REKLAMA

W Kanadzie powstał dom spokojnej starości i dom dziecka w jednym

W Kanadzie powstał dom spokojnej starości i dom dziecka w jednym

Połączenie domu spokojnej starości z domem dziecka przyniosło wspaniałe efekty. Dzięki obecności dzieci seniorzy nie czują się samotni i odzyskują radość życia. Dzieci zostają przez to otoczone dodatkową opieką i miłością.

Niezwykły pomysł by połączyć dom opieki dla osób starszych z domem dziecka przynosi korzyści wszystkim, którzy w nim mieszkają.

REKLAMA

Może w Polsce również warto wprowadzić tego typu rozwiązanie? Ponoć jeden z warszawskich domów spokojnej starości planował połączenie placówki ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt.

Placówki będące hybrydą tych dwóch rozwiązań powstały już w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii, a twórcy tego niezwykłego pomysłu nawet nie śnili o tak pozytywnych efektach.

Same plusy

Wyniki tego typu przedsięwzięcia pokazują, że im więcej czasu spędzają ze sobą osoby starsze i dzieci/młodzież, tym więcej plusów to przynosi. I są to korzyści dla obu stron.

Starsze osoby przestają czuć się samotne i wyobcowane. Dzieci odzyskują radość, energię i opiekę, której niewątpliwie im brakuje.

Ponadto, benefitów jest o wiele więcej.

Potrzeby obu grup wzajemne się uzupełniają. Mogą być dla siebie pomocą i towarzystwem.

Obydwie grupy zyskują

Według relacji pracowników podobnej placówki w Wielkiej Brytanii, obecność dzieci wpływa na seniorów wręcz leczniczo. Obniża ciśnienie, a w niektórych przypadkach może nawet zatrzymać postępowanie demencji czy wybudzić z otępienia. W przypadku osób starszych otępienie to popularny stan w jakim znajduje się część pacjentów.

U pensjonariuszy domów opieki połączonych z domem dziecka lekarze stwierdzili poprawę wszystkich funkcji życiowych i powrót zainteresowania życiem.

Zdarzały nam się takie przypadki, że starsze osoby, które praktycznie przestały mówić, nagle się ożywiały – tylko dlatego, że maleńkie dziecko załapało je za rękę lub przytuliło się. To niesamowite!” – powiedziała Lesley Carter z organizacji charytatywnej Age UK.

Okazuje się, że obecność osób starszych równie dobrze wpływa na dzieci. Zyskują one nowy dom, w którym są otoczone opieką i miłością. Przestają odczuwać napięcie, strach i niepewność, a niektóre znajdują nawet nową rodzinę.

Jako społeczeństwo zupełnie nie wykorzystujemy potencjału ludzi, którzy mają mnóstwo czasu by czytać dzieciom i odpowiadać na ich wszystkie pytania, a często oferują także bezwarunkową miłość i akceptację.” – dodaje Lesley Carter.

Trzymamy kciuki, żeby i w Polsce powstała tego typu inwestycja.

kobieta.pl

REKLAMA

Komentarze