REKLAMA

W diecezji tarnowskiej powstaje… lista „piosenek zakazanych”

W diecezji tarnowskiej powstaje… lista „piosenek zakazanych”

W diecezji tarnowskiej już wkrótce ma pojawić się lista „piosenek zakazanych” podczas udzielania sakramentu małżeństwa. Dokument będzie jednym z efektów pracy V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

-Jest postulat przygotowania specjalnej instrukcji, bo obserwujemy wiele nadużyć- tłumaczy ks. Andrzej Turek, rzecznik synodu.

Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii- wyjaśnia kapłan.

Ks. Andrzej Dudek, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego podkreśla konieczność wypracowania obligatoryjnego schematu celebracji sakramentu małżeństwa.

Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli- tłumaczy duszpasterz.

gosc.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze