REKLAMA

W Czeskim Cieszynie spotkali się Polacy. Gala „Tacy Jesteśmy” za nami

W Czeskim Cieszynie spotkali się Polacy. Gala „Tacy Jesteśmy” za nami

W czeskiej części Cieszyna odbyła się wczoraj gala „Tacy Jesteśmy 2019”. Jest to konkurs organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

Wedle wszystkich sondaży Polacy bardzo lubią Czechów. Pamiętajmy jednak, że historia pomiędzy naszymi narodami nie jest wcale łatwa. W czasach średniowiecza miało miejsce wiele wojen polsko-czeskich. Także po upadku zaborców Polacy i Czesi budujący swoje państwa popadli w konflikty graniczne. Najbardziej znanym przykładem jest oczywiście Zaolzie.

Zaolzie niestety zostało przyznane Czechom, a za naszą południową granicą znalazły się dziesiątki tysięcy Polaków. To właśnie na Zaolziu odbyła się kolejna gala „Tacy Jesteśmy”. To konkurs organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej. Podczas gali przyznawana jest nagroda główna i nagroda publiczności. Nominowanych do nagród było dziesięć prywatnych osób lub grup – liderów zespołów, artystów, społeczników.

ZOBACZ TAKŻE: Šostok: Zapomnieliśmy o Polakach z Zaolzia? Polska mniejszość w Czechach [WIDEO]

Polska mniejszość w Czechach, żyjąca w zgodzie z władzami Republiki Czeskiej, której przedstawiciele znaleźli się też na gali, wybierała tych, którzy szczególnie zasłużyli na uznanie tamtejszych Polaków w ostatnim roku. Polacy na Zaolziu i w Czechach bardzo mocno kultywują polską tożsamość i kulturę. Nagrodę główną zdobył harcmistrz Krzysztof Mitura. Na gali gościli też narodowcy z Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.

REKLAMA

Komentarze