REKLAMA

USA wspiera wroga Polski. Otwarty Dialog z grantem od Departamentu Stanu

USA wspiera wroga Polski. Otwarty Dialog z grantem od Departamentu Stanu

Fundacja Otwarty Dialog promować będzie praworządność w Polsce za pieniądze amerykańskiego Departamentu Stanu.

REKLAMA

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiła Kozłowska została przez obecny polski rząd umieszczona na liście SIS – osób, objętych zakazem wjazdu do Strefy Schengen – latem 2018 roku. Zarzucano jej malwersacje finansowe oraz tajemnicze powiązania zagraniczne. Nie robiono tego wprost. Za pośrednictwem mediów, przychylnych Prawie i Sprawiedliwości formułowano też tezy, że Kozłowska ma powiązania w rosyjskim wywiadem. By to potwierdzić, pokazywano skan jej rosyjskiego paszportu i decyzję ukraińskiej prokuratury, mówiącą o jej zdradzie stanu. Potem okazało się jednak, że oba dokumenty były nieprawdziwe.

Niedawno opinię publiczną zaszokowała niespodziana informacja. Okazało się, że Fundacja Otwarty Dialog otrzymała grant amerykańskiego Departamentu Stanu na „promocję praworządności, niezależności sądownictwa i innych instytucji, a także promocję praw mniejszości”.

Wracając do zarzutów, wysuwanych przeciwko Kozłowskiej, należy stwierdzić, że jakość materiałów, przedstawianych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie była wysoka. Ich wartość podważał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Co więcej, w okresie, gdy Polska umieściła Ludmiłę Kozłowską na liście SIS, kolejne państwa Unii Europejskiej udzielały jej zgody na wjazd na swoje terytorium. Tak uczyniły Francja, Niemcy, Belgia, czy Wielka Brytania.

Jak przekonują eksperci, nie ma praktycznej możliwości, by Departament Stanu USA finansował osoby, lub organizacje, oskarżane o działanie na rzecz wywiadu rosyjskiego. Podobnie było z udzieleniem Kozłowskiej statusu rezydenta UE przez Belgię. Taki wniosek musiał być zaopiniowany przez belgijskie służby specjalne, odpowiedzialne za bezpieczeństwo kwatery głównej NATO. Co ciekawe jednak, żadnego zarzutu, ciążącego na Ludmile Kozłowskiej i Fundacji Otwarty Dialog nie udało się potwierdzić i udowodnić.

Źródło: Dziennik.pl

REKLAMA

Komentarze