REKLAMA

USA naciska na Polskę: „Ekshumacje tylko za zgodą środowiska żydowskiego”

USA naciska na Polskę: „Ekshumacje tylko za zgodą środowiska żydowskiego”

Rząd USA kolejny raz wywiera nacisk na polskie władze. Tym razem Departament Stanu „ostrzega” rząd przed „jakimikolwiek ekshumacjami” bez zgody Żydów.

REKLAMA

Mamy nadzieję, że jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce – piszą Amerykanie.

Sprawę szerzej opisuje Onet, który wyjaśnia, że skierowany do Polski list dotyczy śledztwa na temat zbrodni popełnionej przez Niemców w Treblince. W miejscu zbrodni odnaleziono łuski od nabojów ludzkie szczątki.

Instytut Pamięci Narodowej zdecydował o przeprowadzeniu ekshumacji, która miałaby się odbyć w najbliższy poniedziałek. Amerykanie błyskawicznie wystosowali w tej sprawie maila do polskiego ambasadora Piotra Wilczka.

„Nasza ambasada w Warszawie dowiaduje się, że Instytut Pamięci Narodowej zacznie w poniedziałek ekshumację masowych grobów w Treblince I. Jeśli tak rzeczywiście jest, to – z czego niewątpliwie zdajecie sobie sprawę – wywoła to poważne obawy natury religijnej dotyczące jakichkolwiek planowanych ekshumacji obejmujących miejsca pochówku żydowskich ofiar Holokaustu.” – piszą urzędnicy z USA.

„Czy bylibyście w stanie wyjaśnić, jakie IPN ma plany na te ekshumacje? Mamy nadzieję, że jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce” – kontynuują Amerykanie.

Onet twierdzi, że sprawa ekshumacji wzbudza spore kontrowersje w samym Instytucie Pamięci Narodowej. Niedawno o działaniach w Treblince dowiedział się prof. Szwagrzyk, o ekshumacji nie mieli słyszeć również politycy PiSu.

onet
REKLAMA

Komentarze