Unijny podatek od plastiku. Wielka suma dla Brukseli

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od 2021 roku wejdzie w życie unijny podatek od jednorazowych opakowań z plastiku. Za jeden kilogram przedsiębiorca musi zapłacić dodatkowo 80 eurocentów. Polska w ciągu najbliższych siedmiu lat będzie musiała stracić na konto Brukseli blisko 3 miliardy euro. Eksperci przewidują wzrost cen produktów.

Kilka dni temu podczas obrad Rady Europejskiej zatwierdzono wprowadzenie unijnego podatku od plastiku. Obejmie on produkty niepodawane recyklingowi. Za kilogram takich odpadków producent będzie musiał od 1. stycznia 2021 roku zapłacić 80 eurocentów.

Według opiniodawców, taki ruch ma zmusić kraje członkowskie do inwestycji w odzyskiwanie materiałów oraz w produkty biodegradalne, które dzięki swoim właściwościom mają chronić środowisko naturalne. Państwa, które nie spełnią unijnych wymagań będą płacić odpowiednie kary finansowe.

Zobacz także: Prokuratura chce postawić Cimoszewiczowi zarzuty. Będzie wniosek o pozbawienie immunitetu

“Perspektywa nowego budżetu UE na lata 2021-2027 otwiera szansę na cywilizacyjny przełom w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych. Recykling musi być nie tylko opłacalny środowiskowo, ale też finansowo, aby Polska uniknęła kar w postaci daniny od plastiku niepoddanego recyklingowi. Jako branża recyklingu jesteśmy gotowi na inwestycje i rozwój, ale niezbędny jest tzw. przedsionek ROP, czyli wymóg obligatoryjnego wykorzystania recyklatów w opakowaniach i produktach z tworzyw sztucznych. Odpowiednie rozwiązania prawne dadzą niezbędny bodziec do lepszego wykorzystania zasobów i realne wprowadzanie Zielonego Ładu w Europie” – mówił prezes stowarzyszenia “Polski Recykling”, Szymon Dziak-Czekan.

Nasz kraj pod tym względem spełnia formalne warunki czystości. W 2017 roku 35% produktów z plastiku było odzyskiwanych natomiast w tym roku ma już to wynieść 44%. Za pięć lat powinniśmy odzyskiwać 54% plastiku. Jak dotychczas, najwięcej odpadów spala się w specjalnych spalarniach.

W latach 2021-2027 Polska ma zapłacić w podatkach około 3 miliardów euro, za odpady nieodnawialne. Eksperci natomiast uważają, że za unijny podatek zapłacą zwykli obywatele podczas codziennych zakupów. Jest to związane z narzucaniem obowiązku opłat na przedsiębiorstwa.

money

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY