REKLAMA

Unia Europejska zamrozi twój rachunek bankowy, jeżeli trzeba będzie ratować bank

Unia Europejska zamrozi twój rachunek bankowy, jeżeli trzeba będzie ratować bank

Unia Europejska rozważa wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiłyby im czasowe powstrzymywanie klientów banków wycofujących swoje oszczędności z rachunków. Unia chce w ten sposób zapobiec ewentualnego upadku banku. O tworzonym prawie donosi agencja Reuters.

REKLAMA

Krytycy twierdzą, że może to doprowadzić do utraty zaufania do instytucji bankowych. W niektórych przypadkach może nawet przyspieszyć wycofywanie funduszy, gdy tylko pojawią się pierwsze plotki o kłopotach banku. Prace nad nowym rozporządzeniem trwają od początku bieżącego roku. Plan, jeśli zostanie uzgodniony, byłby sprzeczny z wnioskami legislacyjnymi złożonymi przez Komisję Europejską w listopadzie. Miały one na celu wzmocnienie uprawnień organów nadzoru do zawieszenia wycofywania, ale unijna dyrektywa bankowa (PSD2) stanowi, że depozyty w wysokości ponad 100 tys. euro mogą być w skrajnej sytuacji wywłaszczane (konfiskowane). Tak stało się już na Cyprze w 2013 r.

Cypr był wyjątkowym zdarzeniem, ale nadchodzące regulacje zakładają, że inwestorzy i właściciele depozytów bankowych mogą być obciążeni kosztami restrukturyzacji banków – komentował europejski komisarz ds. gospodarczych.

Zgodnie z planem omawianym przez państwa członkowskie, „w wyjątkowych okolicznościach” będą mogły zostać zawieszone wypłaty na okres 5 dni roboczych. Dotyczyć to ma również sum poniżej 100 tys. euro.

źródło:

Dziennik Narodowy
Polub fanpage Dziennik Narodowy na Facebooku
REKLAMA

Komentarze