REKLAMA

Unia Europejska kupuje maseczki i środki ochronne. Polska ich nie dostanie

Unia Europejska kupuje maseczki i środki ochronne. Polska ich nie dostanie

Unia Europejska kupuje maseczki i inne środki ochronne. Polska jednak z nich nie skorzysta ponieważ… się spóźniła.

REKLAMA

Co trafi wkrótce do państw członkowskich Unii Europejskiej? Między innymi maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony. Polacy ich jednak nie otrzymują. Decyzję komentuje rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

„W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału” – mówi rzecznik – „Producenci złożyli oferty pokrywające, a w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie uczestniczące w zamówieniu”.

Okazuje się bowiem, że nasz kraj dołączył dopiero w marcu do systemu wspólnych zamówień, tymczasem pozostałe państwa członkowskie złożyły już pod koniec lutego wspólne zamówienie na środki medyczne.

„Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. To sukces, że wspólna europejska inicjatywa zakupowa była w stanie uzyskać na światowym rynku konkretne oferty o dużej skali w najkrótszym czasie. To pokazuje unijną solidarność w działaniu” – komentuje natomiast Ursula von der Leyen.

Tymczasem w Polsce zakażonych jest już 1085 osób. Mamy więc aż 34 nowe przypadki. Sytuacja nie jest na szczęście tak poważana, jak w wielu krajach zachodnich. Niestety dotarła do nas także informacja o piętnastej osobie zmarłej w wyniku zakażenia się wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. Mamy już 1085 zakażonych

REKLAMA

Komentarze