REKLAMA

Ulga podatkowa dla emigrantów zarobkowych? Rząd ma plan, aby zachęcić Polaków do powrotu

Ulga podatkowa dla emigrantów zarobkowych? Rząd ma plan, aby zachęcić Polaków do powrotu

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić ulgę podatkową dla Polaków, którzy wrócą do kraju i zdecydują się płacić podatki. Jak miałoby to w praktyce wyglądać?

REKLAMA

Jak ustalił serwis money.pl, Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, którego celem będzie zachęcenie Polaków do powrotu z emigracji finansowej oraz płacenie podatków w kraju. 

Ulga podatkowa dla wracających Polaków. Jak miałaby wyglądać w praktyce? 

Najnowszym rozwiązaniem miałoby być wprowadzenie ulgi podatkowej przez dwa lata po powrocie do kraju. Należy nadmienić, że osoba, która zdecydowałaby się na to rozwiązanie, mogłaby liczyć na skorzystanie z 50-procentowego odliczenia dopiero przy rocznym zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z założeniami projektu osoba, która miałaby do zapłacenia 20 tys. zł podatku PIT, w pierwszym roku po powrocie zapłaciłaby 100 proc. tej kwoty. Zakładając, że wysokość daniny nie zmieniłaby, w drugim roku pobytu w Polsce podatnik odliczyłby 50 proc. od kwoty, którą zapłacił rok wcześniej. Do zapłaty miałby więc 10 tys. zł. W kolejnym roku odliczyłby natomiast połowę od kwoty zapłaconej rok wcześniej, czyli w tym przypadku 5 tys. zł. Miałby więc do zapłaty nie 20, a 15 tys. zł. Oznacza to, że na przestrzeni trzech lat płaci się o 1/3 mniej. Po tym okresie ulga podatkowa kończy się.  

Serwis money.pl zdradza również że na razie nie wiadomo, czy wprowadzone zostaną limity dotyczące okresu spędzonego w Polsce bądź za granicą. Nie ma także szczegółów dotyczących tego, czy z tego rozwiązania będą mogli skorzystać tylko obywatele kraju, czy także obcokrajowcy. 

Brexit. Blisko milion Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii. Są niepewni przyszłości 

Jeśli plan Ministerstwa Finansów zostałby wcielony w życie, z ulgi mogłyby skorzystać osoby, które obecnie przebywają w Wielkiej Brytanii. Z racji Brexitu, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, zaostrzone będzie prawo pobytu dla obcokrajowców. W 2018 roku liczba Polonii mieszkająca na terenie Wielkiej Brytanii została oszacowana na 905 000 osób. 

Źródło: gazeta.pl

REKLAMA

Komentarze