REKLAMA

Ukraińcy oddali cześć banderowskim zbrodniarzom! Przez Kijów przeszedł Marsz Chwały UPA

Ukraińcy oddali cześć banderowskim zbrodniarzom! Przez Kijów przeszedł Marsz Chwały UPA

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę „Marsz Chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)”. Według szacunków miejscowej policji wzięło w nim udział ok. 10 tys. osób. Pochód ku czci ukraińskich zbrodniarzy, którzy 75 lat temu mordowali Polaków na Kresach i w Małopolsce Wschodniej zorganizowała nacjonalistyczna partia Swoboda.

Marsz ku czci banderowskich morderców wystartował spod pomnika ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki i przeszedł przez centrum miasta na Majdan Niepodległości. Zdecydowaną większość uczestników stanowili „młodzi ludzie z zakrytymi twarzami i płonącymi petardami w rękach”. Oprócz nich można było zauważyć również weteranów walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

REKLAMA

Demonstranci wykrzykiwali hasła: „Chwała narodowi – śmierć wrogom”, „Ukraina ponad wszystko”, „Bandera i Szuchewycz naszymi bohaterami”, a także „Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec”.

Manifestacja jak co roku odbyła się w Dniu Obrońcy Ukrainy, który został ustanowiony przez prezydenta Poroszenkę w święto religijne Opieki Matki Boskiej, zwanej również na Ukrainie Pokrową. Jest to ponadto Dzień Ukraińskiego Kozactwa, a także symboliczna data utworzenia UPA.

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło ponad 100 tys. Polaków.

KRESY / POLSAT / PCH24

W stolicy odbędzie się dziś protest przeciwko masowej imigracji. Bosak: Mówimy „nie” polityce rządzących

REKLAMA

Komentarze