REKLAMA

Ukraina chce podpisać konkordat ze Stolicą Apostolską

Ukraina chce podpisać konkordat ze Stolicą Apostolską

Państwo ukraińskie wystąpiło z inicjatywą zawarcia konkordatu z Watykanem. O decyzji tej poinformował biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, Edward Kawa, podczas konferencji w Instytucie Teologicznym im. św. Józefa Bilczewskiego w Brzuchowicach koło Lwowa. 

Proces wypracowywania takiego porozumienia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, wszystko będzie zależało od tego, na ile operatywnie będzie pracowała komisja- tłumaczy bp. Kawa.

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, iż nie skończy się na zapowiedziach, a konkordat rzeczywiście ma szansę wejść w życie. Powołana została już bowiem specjalna komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Kościoła Katolickiego (obrządku rzymskokatolickiego oraz grekokatolickiego), rządu oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy, iż konkordat jest umową prawnomiędzynarodową pomiędzy Stolicą Apostolską, a danym państwem. Dokument ten reguluje status miejscowego Kościoła katolickiego, ustala sprawy stosunków dyplomatycznych danego państwa z Watykanem, porusza zagadnienia związane z wolnością religijną, reguluje ważność ślubów kościelnych itp.

pch24.pl 

 

REKLAMA

Komentarze