REKLAMA

UEFA ukarała Legię, a kibice… odpowiedzieli oprawą! Znów będzie o nich głośno

UEFA ukarała Legię, a kibice… odpowiedzieli oprawą! Znów będzie o nich głośno

Oprawa kibiców Legii przygotowana z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbiła się echem na całym świecie. Tymczasem UEFA postanowiła ukarać klub. Fani „Wojskowych” nie pozostawili tego bez komentarza. Oczywiście w swoim stylu.

Wszystko zaczęło się gdy kibice Legii Warszawa, podczas meczu eliminacji Ligi Mistrzów przeciwko Astanie, zaprezentowali oprawę z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Widniała na niej postać żołnierze w niemieckim mundurze, który przystawił lufę pistoletu do głowy chłopca w czapce z biało-czerwoną flagą. Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tys. ludzi. Tysiące z nich to dzieci – brzmiał anglojęzyczny napis pod oprawą.

W mediach wybuchła prawdziwa burza. Choć działanie kibiców było szeroko chwalone i spotykało się z dużym uznaniem, to nie zabrakło również krytyków. Oprawa Legii, choć przedstawiała ogólnie znane w Polsce fakty historyczne niepodlegające dyskusji, to nie podobała się m.in. Tomaszowi Lisowi i redaktorom „Gazety Wyborczej”. Ich zdaniem, było to… powielaniem PiS-owskiej polityki historycznej i niepotrzebnym obrażaniem Niemców.

Sprawa znalazł swój dalszy ciąg w UEFA. Na stołeczny klub została nałożona kara. Oficjalnie tłumaczono, że tak duża oprawa zablokowała wyjścia, co sprowadziło niebezpieczeństwo dla kibiców zgromadzonych na trybunach. Decyzja UEFA spotkała się w Polsce z oburzeniem. Fani sami zorganizowali zbiórkę funduszy na opłacenie kary. Zaangażowali się w nią również dziennikarze sportowi i część polityków.

Własne zdanie na ten temat postanowili wyrazić również kibice Legii. Oczywiście zrobili to w swoim stylu – za pomocą kolejnej oprawy. Podczas czwartkowego meczu eliminacji Ligi Europy na tzw. „Żylecie” rozwinięto oprawę bezpośrednio uderzającą w UEFA. Widniała na niej postać świni ubranej w garnitur. Tuż za jej wizerunkiem widniało logo europejskiej federacji piłkarskiej, co nie pozostawiało wątpliwości, co do tego kogo ona symbolizuje. Zwierzę trzymało w rękach kulki do losowania, a na każdej z nich znajdował się herb Legii. Pod oprawą graficzną wywieszono napis w języku angielskim: „”35 tysięcy euro kary trafia do…”. Nie zabrakło też odpalonych rac.

Wyglądało to tak:

Źródło: wmeritum.pl
Fot.: Twitter.com/Legia.net

REKLAMA

Komentarze