REKLAMA

Turcja rozpoczyna otwartą wojnę z Syrią

Turcja rozpoczyna otwartą wojnę z Syrią

Turcja ogłosiła dzisiaj rozpoczęcie operacji militarnej pod kryptonimem „Tarcza Wiosny” przeciwko Syrii.Szef resortu obrony Hulusi Akar podkreślał, że intencją jego państwa nie było zadanie ciosu stronie rosyjskiej. Sekretarz NATO potępił syryjskie i rosyjskie naloty bombowe na ośrodki rebeliantów, gdzie stacjonowały również tureckie siły.

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Obrony, Turcja rozpoczęła ofensywę militarną na Syrię pod kryptonimem „Tarcza Wiosny”, która uderzyć ma w siły sprzyjające Baszarowi al-Asadowi. Szef resortu Hulusi Akar wspomniał, że Ankara nie zamierzała uderzać w siły rosyjskie.

Operacja „Tarcza wiosny”, rozpoczęta po haniebnym ataku z 27 lutego w Idlebie, jest pomyślnie kontynuowanaNie mamy zamiaru walczyć z Rosją, ale chcemy zatrzymać masakrę cywili w wykonaniu reżimu Assada. Naszym celem są tylko siły reżimu i obiekty atakujące naszych żołnierzy” – podkreślił minister.

Zobacz także: Konwencja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Mocne komentarze

Ankara ostrzegła kraje Europy oraz inne o tym, że Turcja nie zamierza przetrzymywać uchodźców z Syrii. Wezwano opinię międzynarodową do wzięcia odpowiedzialności za sytuacje w prowincji Idlib.

Sekretarz NATO potępia naloty syryjsko-rosyjskie

Po nocnych nalotach bombowych na siły rebelianckie w Idlib, gdzie zginęło 33 tureckich żołnierzy, sekretarz NATO Jens Stoltenberg potępił działania na oślep sił rosyjsko-syryjskich – „Sekretarz Stoltenberg potępił w swej rozmowie z szefem tureckiego MSZ prowadzone na oślep w prowincji Idlib syryjskie i rosyjskie naloty bombowe. Wezwał do przestrzegania prawa międzynarodowego i wsparcie ONZ w wysiłkach na rzecz uregulowania konfliktu” – przekazała rzecznik Oana Lungescu.

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu dr Wojciech Szewko poinformował, że rząd irański ostrzegł Turków przed działaniami militarnymi w Idlib – „Rząd irański odpowie z całą siłą jeśli Turcja będzie nadal bombardowała irańskie siły i armię syryjską”.

onet

REKLAMA

Komentarze