REKLAMA

To ona będzie nowym RPO? Jest oficjalna kandydatka na stanowisko Bodnara

To ona będzie nowym RPO? Jest oficjalna kandydatka na stanowisko Bodnara

Za nieco ponad miesiąc skończy się pięcioletnia kadencja Adama Bodnara. W środę pojawiła się oficjalna kandydatka. „Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich” – ogłosiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

REKLAMA

Rudzińska-Bluszcz jest związana z biurem RPO. Pracowała również w prestiżowej kancelarii prawnej. Było jedną z najmłodszych sędzi dyscyplinarnych w Adwokaturze przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Była również przedstawicielką Rzecznika do Zespołu Analiz Systemowych przy Prezydencie RP.

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich jest o tyle skomplikowany przy obecnym układzie sił w parlamencie, że powołuje go Sejm za zgodą Senatu. Kandydat będzie więc musiał uzyskać poparcie zarówno w jednej, jak i drugiej izbie.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że w sejmowych klubach trwają rozmowy, czy poprzeć kandydatkę wytypowaną przez pozarządowe organizacje, czy wystawiać swojego kandydata. Według ustaleń dziennika, PiS rozważa kandydaturę na to stanowisko Bartłomieja Wróblewskiego, znanego z postulatów dot. zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Jak czytamy na stronie naszrzecznik.pl, Rudzińską-Bluszcz wspiera obecnie 90 organizacji pozarządowych. Zgłoszenia kandydatki na urząd może dokonać tylko Marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, później odbędą się rozmowy z klubami parlamentarnymi dotyczące poparcia.

Rudzińska-Bluszcz określa się jako społeczna kandydatka. Popiera ją m.in. Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, ale także lewicowa redakcja Krytyki Politycznej. Potencjalna następczyni Adama Bodnara wymienia wizję sprawowanego przez nią urzędu. Chce, aby był przyjazny, otwarty dla każdego, całkowicie niezależny, nowoczesny i ekologiczny.

Kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich przestawiła również największe wyzwania, z jakimi będzie musiała się zmierzyć. Wymienia: bariery wpływające na dostęp do opieki zdrowotnej, nierówne szanse w dostępie do edukacji, prawa seniorów oraz bezpieczeństwo ekologiczne i w Internecie.

źródło: naszrzecznik.pl/wp.pl/gazeta.pl/dorzeczy.pl

Zobacz także: Komisja Europejska karze polskie miasta za strefy wolne od ideologii LGBT

REKLAMA

Komentarze