REKLAMA

Timmermans: Zmiana w rządzie doprowadziła do zmiany w klimacie relacji

Timmermans: Zmiana w rządzie doprowadziła do zmiany w klimacie relacji

Zmiana w polskim rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji, mamy szczery i otwarty dialog na interesujące nas sprawy – powiedział dziś Frans Timmermans.  Wiceszef Komisji Europejskiej gościł w Warszawie, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskich władz.

Timmermans rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

Brak obrazka

Holender przyznał na konferencji po spotkaniu z Czaputowiczem, że w ostatnich miesiącach dialog między Polską, a Komisją Europejską zintensyfikował się. – Przez zbyt długi czas nie mieliśmy dialogu, wymienialiśmy tylko listy i pisma, a zmiana w rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji – powiedział wiceszef KE. – Chociaż nie zgadzamy się od razu, co do wszystkiego, to mamy szczery i otwarty dialog na wszystkie sprawy interesujące nas wzajemnie – stwierdził.

Timmermans: “Odpowiedzialność za obozy śmierci spoczywa na reżimie nazistowskim i na nikim innym”

 

Rozmowy z polskimi politykami dotyczyły kwestii praworządności w naszym kraju. – Naszą intencją jest wyszukanie rozwiązań dla problemów, które jeszcze istnieją i jest silną wolą Komisji, by współpracować z rządem nad wynajdowaniem takich rozwiązań – zaznaczył Timmermans.

Zadowolenie z rozmów na linii Warszawa – Bruksela wyraził także Jacek Czaputowicz. – Cieszę się, że mamy intensywny dialog na temat praworządności w Polsce – powiedział szef dyplomacji. Przypomniał, że taki dialog prowadzi też premier Morawiecki z przewodniczącym KE Jean Claudem-Junckerem.

– Obie strony dążą do znalezienia pewnego konsensusu, kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do realizacji wspólnych ważnych wyzwań przed którymi stoi UE dotyczących bezpieczeństwa, wieloletnich ram finansowych, dotyczących zyskania legitymacji dla reformy UE – stwierdził Jacek Czaputowicz.

Minister skomentował także program wizyty Timmermansa w Warszawie. – Staraliśmy się tą wizytę w taki sposób zorganizować, aby pan przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w reformie systemu sądownictwa i by mógł wyrobić sobie opinię na temat tego, jak ta reforma przebiega i jakie są jeszcze ewentualne możliwości przyjęcia pewnych usprawnień sugerowanych przez KE – powiedział.

REKLAMA

 

 

REKLAMA

Komentarze