Takiej zbiórki jeszcze nie było! Wszechpolacy walczą o pamięć: “Mur(al)em za Łupaszką”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wszechpolacy postanowili walczyć o pamięć Żołnierza Wyklętego: “Chcą zapomnieć o Łupaszce – my zapiszemy go na murach Białegostoku na wiele lat!” – zapowiadają i organizują zrzutkę “Mur(al)em za Łupaszką”.

“Mur(al)em za Łupaszką” to odpowiedź na atak radnych Białegostoku. Przypominamy, że Rada Miasta Białegostoku przegłosowała uchwałę, na mocy której ma zostać zniesiony patronat jednej z ulic, która nosi imię majora Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”.

WSPOMÓŻ ZBIÓRKĘ –> KLIK

“W odpowiedzi na tak haniebny gest my, jako stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, nie możemy być bierni” – piszą organizatorzy zrzutki – “Dzięki Waszym wpłatom stworzymy w Białymstoku mural, który będzie przypominał
o postaci majora “Łupaszki”. Będzie stale przypominać o poświęceniu i zasługach tego żołnierza niezłomnego. To właśnie tu, w rejonie Białegostoku, działał aktywnie przeciwko siłom zbrodniczego reżimu”

Tło sprawy “Łupaszki”
Major “Łupaszka” od kwietnia 2018 roku był patronem jednej z ulic Białegostoku. Już miesiąc po zmianie nazwy na ulicy “Zygmunta Szendzielarza” zaczęły pojawiać się obraźliwe naklejki oraz napisy, takie jak „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii!! Łupaszko to ludobójca!!”

Po upływie niespełna roku, wiosną 2019, kiedy Koalicja Obywatelska miała większość w Radzie Miasta, Krzysztof Truskolaski wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza. Swój wniosek argumentował tym, iż według niego, oddziały dowodzone przez “Łupaszkę” były odpowiedzialne między innymi za akty ludobójstwa na mniejszościach etnicznych i religijnych. Innego zdania byli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, w tym dr Kazimierz Krajewski którego zdaniem mjr Zygmunt Szendzielarz był „najwybitniejszym dowódcą oddziałów sił zbrojnych, które walczyły z bronią w ręku i komunistycznymi aparatami represji”.

Z inicjatywą zmiany nazwy ulicy wyszła także partia Razem, proponując, by nazywała się ulicą „100-lecia praw kobiet”.

28 października 2019 odbyła się XV Rada Miasta, w której uczestniczyli zainteresowani sprawą mieszkańcy. To właśnie podczas tego posiedzenia radni uchwalili zmianę nazwy ulicy im. “Zygmunta Szendzielarza”. Poprzez wniosek o zakończenie dyskusji na temat tej uchwały zamknięto usta działaczom społecznym, a także zwykłym mieszkańcom, którzy chcieli okazać swój sprzeciw.

Co możesz zrobić?
To proste! Wystarczy że wpłacisz darowiznę,
a my, dzięki Twojemu wsparciu, sfinansujemy wykonanie muralu. Bardzo ułatwi to nam zadanie, gdyż nie posiadamy rozbudowanego finansowania, porównywalnego do innych organizacji. Działamy dzięki składkom od naszych działaczy, oraz darowiznom od takich ludzi jak właśnie Ty!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY