Tak dla rodziny, nie dla gender – projekt ustawy złożony w Sejmie [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Sejmie złożony został projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie Konwencji stambulskiej. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” przekazał także pierwsze 3,5 tys. podpisów pod projektem. Konwencja stambulska podważa prawa przysługujące rodzinom i narzuca ideologiczne postulaty państwom, które ją ratyfikowały. Organizacje zrzeszone w Komitecie, m.in. Instytut Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny, domagają się także od polskich władz przedstawienia na forum europejskim Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

STRONA INTERNETOWA INICJATYWY – LINK

PROJEKT KONWENCJI O PRAWACH RODZINY – LINK

Konwencja stambulska uderza w podstawy polskiego porządku ustrojowego kwestionując autonomię i tożsamość rodziny oraz ogranicza prawo do wychowania dzieci przez rodziców, co jest sprzeczne z art. 48 Konstytucji RP. Narusza również zasady wolności sumienia (art. 53 Konstytucji) oraz ochrony praw dziecka (art. 72 Konstytucji). Uprawnienia wychowawcze rodziny, które ignoruje Konwencja, gwarantowane są także przez akty prawa międzynarodowego, w tym Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Konwencja, wbrew standardom konstytucyjnym, nakazuje, by władze wykorzeniały tradycje i zwyczaje dotyczące ról kobiet i mężczyzn (art. 12 Konwencji). Uderzając w podstawowe instytucje społeczne, dokument ten likwiduje bariery chroniące przed przemocą. Autorzy Konwencji pominęli rzeczywiste przyczyny przemocy, takie jak rozpad rodziny, uzależnienia czy seksualizacja wizerunku kobiety, upatrując ich w tradycyjnych rolach płciowych. Dokument instrumentalnie traktuje ofiary przemocy wykorzystując jej do propagowania ideologicznych postulatów. Badania pokazują, że w krajach, gdzie wprowadzono rozwiązania proponowane w Konwencji (np. Dania, Finlandia, Szwecja), wskaźnik przemocy domowej jest znacznie wyższy niż w Polsce.

Kolejna dymisja w obozie Zjednoczonej Prawicy. Odchodzi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk

Rzeczpospolita stosuje już skuteczne mechanizmy zwalczania przemocy. Polskie standardy dotyczące zgłaszania aktów przemocy domowej, reagowania na nie i ochrony ofiar stoją wyżej niż to wynika z Konwencji stambulskiej. Należy do nich m.in. możliwość usunięcia z mieszkania sprawcy przemocy bez konieczności wszczynania postępowania karnego.

W miejsce Konwencji stambulskiej, Komitet proponuje przyjęcie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ten dokument gwarantuje najważniejsze prawa małżonków, rodziców i dzieci. Chroni także rodzinę przed nadmierną ingerencją ze strony państwa. Konwencja określa również skuteczne zasady przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy domowej.

Celem inicjatywy jest upoważnienie rządu przez parlament do wypowiedzenia wadliwej Konwencji stambulskiej oraz rozpoczęcia prac nad nową, wolną od ideologii i opartą na wiedzy naukowej, Konwencji o Prawach Rodziny. Konwencja stambulska błędnie zakłada, że przemoc jest zjawiskiem strukturalnym, niewynikającym z patologii życia społecznego i mylnie identyfikuje przez to przyczyny przemocy domowej. Cieszymy się, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przedłożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności Konwencji stambulskiej” – podkreśliła Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY