REKLAMA

Szwecja nie wyda zbrodniarza, byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

Szwecja nie wyda zbrodniarza, byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

Szwecja nie wyda zbrodniarza Stefana Michnika. Na wydanie polskim władzom nie zgodził się byłego stalinowskiego sędziego Sąd Rejonowy w Goeteborgu.

Przypominamy, że 13 grudnia szwedzka prokuratura zwróciła się do sądu rejonowego w Goeteborgu z wnioskiem o wydanie polskim władzom byłego sędziego Stefana Michnika. A jeszcze w październiku Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu byłego sędziego stalinowskiego. Pojawiły się nowe zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości.

Brak obrazka

Sędzia Robert Eneljung napisała, że „nie ma możliwości wydania Polsce Stefana Michnika”. Przychyliła się w ten sposób do poprzedniego postanowienia sędziego. Według niej zarzuty wobec byłego stalinowskiego sędziego są przedawnione. Sąd w Goeteborgu wydał postanowienie bez udziału stron.

Brat redaktora naczelnego ,,Gazety Wyborczej” jest podejrzewany o 30 przestępstw, m.in. o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Michnik ma aż 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie tzw. zbrodni sądowych. Śledczy podejrzewają Michnika o „zbrodnie komunistyczne wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości”, których miał dokonać w latach 1952-1953.

Brak obrazka
REKLAMA

Komentarze