REKLAMA

Szwecja nie może doliczyć się powrcających dżihadystów

Szwecja nie może doliczyć się powrcających dżihadystów

Szweckie gminy nie mogą doliczyć się dżihadystów wśród swoich mieszkańców. Z Bliskiego Wschodu powróciło około 150 osób, które wyjechały walczyć w szeregach Państwa Islamskiego.

Jak podała telewizja SVT, w miejscowościach uważanych za miejsca zamieszkania 150 spośród byłych dżihadystów, lokalnym władzom udało się zidentyfikować tylko 16 dorosłych i 10 dzieci. Najwięcej terrorystów wyjechało do Syrii i Iraku z Malmö, Borås Göteborga, Sztokholmu i Örebro. Przypuszcza się, że do Göteborgu i Västra Götaland wróciło od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, lecz władze ustaliły dane tylko dziesięciu dorosłych i ośmiu nieletnich.

Portal Euroislam.pl podaje, że Sztokholm zidentyfikował jedną osobę, która osiedliła się w innym mieście, a powróciło ich od 35 do 40. Malmö w ogóle nie odpowiedziało na ankietę, choć uważa się, że tym zamieszkałym przez wielu imigrantów mieście jest co najmniej 15 dżihadystów.

Magnus Ranstorp, szwedzki badacz terroryzmu, powiedział, że badanie wykazało „głęboką kulturę milczenia” w takich obszarach, jak Sztokholm, gdzie część mieszkańców w ogóle nie chce rozmawiać z policją i innymi władzami o powracających terrorystach. Badacz skrytykował rząd, stwierdzając, że byli bojówkarze ISIS stanowią bardzo realne zagrożenie bezpieczeństwa, a władze niewiele zrobiły w kwestii ścigania osób walczących dla ISIS poza Szwecją

Wracają i mają całkiem odmienny niż kiedyś próg stosowania przemocy. Oznacza to, że mogą być skrajnie niebezpieczni – powiedział Ranstrop, który od dawna wskazywał, że władze zupełnie nie radzą sobie z tym problemem.

W 2017 r. Ranstorp wyraził sprzeciw wobec sugestii, że kraj powinien starać się zreintegrować powracających dżihadystów, co postulowała m.in. minister kultury i demokracji Alice Bah Kuhnke. Wystąpił również przeciwko orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) na początku tego roku, który uniemożliwił Szwecji deportację migranta związanego z działalnością terrorystyczną.

REKLAMA

Komentarze