REKLAMA

Szwajcarzy przeciwko karaniu przedsiębiorców i bankierów

Szwajcarzy przeciwko karaniu przedsiębiorców i bankierów

Dzisiaj Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum przeciwko karaniu przedsiębiorców oraz bankierów za finansowanie zagranicznych przemysłów zbrojeniowych. Głosowano również w sprawie karania szwajcarskich przedsiębiorców działających zagranicą za łamanie praw człowieka i środowiska. Tutaj również opowiedziano się przeciwko takiemu prawu.

REKLAMA

Zagraniczne media donoszą o wyniku niedzielnego referendum w Szwajcarii, gdzie tamtejsi obywatele mieli zadecydować o losie szwajcarskich przedsiębiorców oraz bankierów. Tematem referendum było bowiem ukaranie tych grup społecznych za łamanie praw człowieka i środowiska oraz za wspieranie zagranicznego przemysłu zbrojeniowego.

Zobacz także: [OPINIA] Matysiak: Czy to koniec Trumpa?

Pomimo, że wg sondaży ponad 50% społeczeństwa domaga się ukarania bankierów i przedsiębiorców to wyniki regionalnych referendów mówią o sprzeciwie. Szwajcarzy większością głosów odrzucili pomysł z karaniem szwajcarskich przedsiębiorców łamiących zagranicą prawa człowieka i środowiska oraz bankierów finansujących m.in. Lockheed Martin i szwedzki SAAB.

Nowe prawo miało na celu umożliwienie ofiarom domniemanych naruszeń praw człowieka lub szkód środowiskowych pozywanie szwajcarskich firm do szwajcarskich sądów. Firmy musiałyby udowodnić, że podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec jakimkolwiek szkodom.

„Biznesmeni mogą odetchnąć z ulgą, ale fakt tak równych wyników jest wyraźnym sygnałem dla międzynarodowych korporacji umieszczonych w Szwajcarii. Czasy unikania kontroli rządowych już minęły” – powiedział dziennikarz BBC News, Imogen Foulkes.

Szwajcarzy zadecydowali w referendum

Jak podaje dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Michał Potocki, inicjatywa ludowa „Odpowiedzialne przedsiębiorstwa – na rzecz ochrony praw człowieka i środowiska” uzyskała 49,3 procent poparcia. Przeciwko tej propozycji zagłosowało 50,7 procent społeczeństwa. Tutaj frekwencja wyniosła 47 procent.

https://twitter.com/mwpotocki/status/1333067395238404097

Natomiast za propozycją „Na rzecz zakazu finansowania producentów sprzętu wojskowego” opowiedziało się 57,5 Szwajcarów. Przeciwnych tej inicjatywie było z kolei 42,5 procenta społeczności. Frekwencja dla tej inicjatywy ludowej wyniosła 46,9 procent.

BBC News

REKLAMA

Komentarze