REKLAMA

Szwagrzyk nie ma wątpliwości. „Odnaleźliśmy szczątki „Nila”, Pileckiego i Cieplińskiego”

Szwagrzyk nie ma wątpliwości. „Odnaleźliśmy szczątki „Nila”, Pileckiego i Cieplińskiego”

Prof. Krzysztof Szwagrzyk był gościem audycji na antenie Polskiego Radia 24. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że członkowie jego ekipy wierzą, że podczas tegorocznych prac ekshumacyjnych udało się odnaleźć szczątki Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego i pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

Szwagrzyk poinformował, że nazwiska odnalezionych bohaterów zostaną w stu procentach potwierdzone na początku przyszłego roku. Obecnie trwają prace identyfikacyjne. Wierzymy, że na etapie zakończonym w lipcu tego roku znaleźliśmy szczątki generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego i pułkownika Łukasza Cieplińskiego. – powiedział wiceszef IPN.

REKLAMA

Szwagrzyk przyznał, że na terenie samej Warszawy jest jeszcze co najmniej kilkanaście miejsc, o których wiadomo z całą pewnością, że znajdują się tam szczątki zamordowanych przez komunistów żołnierzy polskich konspiracyjnych formacji niepodległościowych.

Wcieszef IPN dodał, że w tej chwili prace poszukiwawcze są prowadzone na terenie województwa opolskiego – w okolicach Starego Grodkowa i Grodkowa. To właśnie tam pogrzebano zamordowanych we wrześniu 1946 r. żołnierzy z oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartek”.

tvp.info

REKLAMA

Komentarze