REKLAMA

Szpiegowski skandal w Bułgarii. Były generał KGB z zakazem wjazdu

Szpiegowski skandal w Bułgarii. Były generał KGB z zakazem wjazdu

Skandal szpiegowski w Bułgarii z obywatelami Rosji w tle. Dwóch Rosja otrzymało 10-letni zakaz wjazdu do kraju. Wśród nich jest były oficer KGB.

W Bułgarii dwóch obywateli Rosji, były generał KGB – Leonid Reszetnikow i biznesmen Konstantin Małofiejew, otrzymali 10-letni zakaz wjazd. O zakazie poinformował w parlamencie prokurator generalny Sotir Cacarow. Krajowe służby utrzymują, że mężczyźni byli zamieszani w skandal szpiegowski.

Brak obrazka

Skandal wybuchł w poniedziałek rano, gdy bułgarskie służby weszły do domu Jurija Borisowa, byłego zastępcy redaktora naczelnego dziennika opozycyjnej partii socjalistycznej BSP „Duma”. Mężczyzna został zatrzymany i przesłucany w charakterze świadka, a jego rzeczy osobiste zostały skonfiskowane. Poniedziałkowe działania Państowej Agencji Bezpiczeństwa Narodowego zostały przedstawione w środę w parlamencie.

Szef MSW, Mładen Marinow i szef kontrwywiadu poinformowali, że zatrzymano osiem osób – do całej akcji doszło ws. prania brudnych pieniędzy i wycieku poufnych informacji do rosyjskich organizacji. Zatrzymano także Nikołaja Malinowa, któremu zarzucono szpiegowstwo i pranie brudnych pieniędzy.

„Schemat polegał na finansowaniu działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe i mające na celu prowadzenie wojny hybrydowej przeciw Zachodowi” – komentował szef DANS. Kontrwywiad podaje, że Malinow utrzymywał kontakty z Reszetnikowem i Małofiejewem.

Mężczyzna wielokrotnie jeździł do Rosji, spotykał się z nimi oraz otrzymywał zadania. Jak utrzymuje szef DANS Malinow otrzymywał także pieniądze, w ramach projektu „Bułgaria”, mającego na celu zdobycie aktywów o wartości 500 mln euro.

wgospodarce

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze