REKLAMA

Zdymisjonowany, bo nie chciał uprawiać żydowskiej propagandy?

Zdymisjonowany, bo nie chciał uprawiać żydowskiej propagandy?

Niedawno Polskę obiegła informacja, że zagraniczni goście nie będą odwiedzać Muzeum w byłym obozie Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Dlaczego? Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski stwierdził, że Auschwitz „nie jest produktem turystycznym”.

Na słowa prezesa zareagował Witold Bańka, minister sportu i turystyki, któremu podlega POT i jego prezes. Podejmując decyzję o jego zdymisjonowaniu odpowiedział na falę oburzenia, jaka zalała opinię publiczną po słowach Olszewskiego.

To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane – powiedział były prezes POT w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Jego zdaniem należy pokazywać Polskę od jej najlepszej strony – prezentować zabytki, kulturę i gościnność. Zdaniem Olszewskiego Auschwitz jest miejscem martyrologii i przemyśleń, na które najczęściej nie mają czasu przyjeżdżający z zagranicy goście, którzy odwiedzają miejsce kaźni tysięcy ludzi na zasadzie „wejdź i wyjdź”.

Jak to ocenić? Z jednej strony słowa Marka Olszewskiego mocno wybrzmiały, nie tyle ze względu na szybką odpowiedź jego szefa, ile na ich słuszność. Faktem jest, że wciąż panuje przekonanie, jakoby Żydzi stanowili ten najbardziej uciśniony i pokrzywdzony w trakcie II wojny światowej naród. Jednak my, jako Polacy, powinniśmy dbać o pozycję Polski i Polaków, ze szczególnym naciskiem pokazywania nas od jak najlepszej strony wobec gości z zagranicy. Należy pamiętać, że zarówno turyści, jak i inni goście odwiedzający nasz kraj w dużym stopniu nie mają wystarczającej wiedzy, aby zrozumieć trudną historię naszego narodu. Odwiedzanie miejsc pamięci, a do takich na pewno należy Auschwitz, wymaga właściwego przygotowania i nastawienia.

Reakcja ministra Bańki mogła być odpowiedzią na podniesione głosy opinii publicznej i próbą zachowania twarzy. Jednak czy nie jest sygnałem, że dla rządu bardziej istotne są stosunki z Żydami i przychylność Izraela niż przyciągnięcie do Polski turystów i prezentowanie im dorobku naszej kultury i sztuki, zamiast karmienia ich martyrologią obcego narodu?

Narodowcy.net

REKLAMA

Komentarze