REKLAMA

Swoboda otwarcie grozi Polakom przed wizytą prezydenta na Wołyniu

Swoboda otwarcie grozi Polakom przed wizytą prezydenta na Wołyniu

Portal Kresy.pl podaje niepokojące informacje – wołyński oddział partii Swoboda „otrzega” Polaków, aby powstrzymali się od prowokacyjnych działań.

Swoboda to neobanderowska partia, to nie pierwszy raz, gdy w tak otwarty sposób grozi Polakom. Tym razem powodem „ostrzeżenia” naszych rodaków jest wizyta Andrzeja Dudy na Wołyniu. Ostrzegamy polskie władze, by powstrzymały się od nieprzemyślanych, prowokacyjnych wypowiedzi, działań czy gestów na wołyńskiej ziemi – ojczyźnie UPA – mówią Ukraińcy.

Przypominamy, że prezydent RP Andrzej Duda uda się jutro z wizytą na Ukrainę w związku z obchodami 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Informacje i tekst o tym napisał powiązany ze „Swobodą” portal vgolos.com.ua

Ukraińcy twierdzą, że wizyta jest zaplanowana z powodu różnicą na konflikt polsko-ukraiński. Według nich w Polsce rośnie „niepokojąca tendencja do rewizji historii i cynicznego zniekształcania faktów historycznych”. Swoboda podkreśla, że nie życzy sobie podczas wizyty „antyukraińskich wystąpień”.

Zbrodnia Wołyńska była czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa.

Zbrodni dokonano w latach 1943–1945. Jej sprawcy – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

Kresy.pl

REKLAMA

Komentarze