REKLAMA

Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia paryskiego

Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia paryskiego

Departament Stanu przesłał oficjalną notę, w której zawiadomił ONZ o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu. W nocie nie wykluczono powrotu do porozumienia w przyszłości.

Przez najbliższe trzy lata delegacja Stanów Zjednoczonych będzie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach państw-sygnatariuszy umowy. Wypowiedzenie wejdzie w życie w 2020 roku.

Brak obrazka

Swoją decyzję o wycofaniu się z porozumienia paryskiego prezydent Donald Trump ogłosił 1 czerwca tego roku. Stwierdził on, że całkowicie wstrzymuje wprowadzanie w życie niewiążącego porozumienia paryskiego oraz gospodarczych obciążeń, jakie umowa ta nakłada na USA.

Przyjęte w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumienie ratyfikowało dotąd 147 państw, a USA uczyniły to we wrześniu ubiegłego roku. Zobowiązały się w ten sposób do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do wyraźnie mniej niż 2, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

tvp.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze