REKLAMA

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej: Bezpieczeństwo, polityka klimatyczna, Bałkany

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej: Bezpieczeństwo, polityka klimatyczna, Bałkany

W Pradze odbyło się spotkanie premierów z Grupy Wyszehradzkiej oraz gościnnie przedstawiciele państw bałkańskich. Omówiono na nim kwestie bezpieczeństwa, polityki klimatycznej oraz partnerstwa z krajami bałkańskimi. Podczas rozmów wzięto również pod uwagę temat brexitu.

REKLAMA

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli krajów bałkańskich odbyło się dziś w Pradze. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że współpraca krajów Bałkanów Zachodnich z UE jest ważna dla bezpieczeństwa – „Mocno potwierdziliśmy konieczność współpracy krajów Bałkanów Zachodnich z UE. To szalenie istotne dla bezpieczeństwa całego kontynentu, a także w kwestii imigracji. Tamte kraje są „miękkim podbrzuszem” Europy”.

Czytaj więcej: Norwegia naruszyła prawo do poszanowania życia rodzinnego

Polityka klimatyczna, KE i migracja

Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali również o polityce klimatycznej. Mateusz Morawiecki mówił o walce z zanieczyszczeniami jak i o bezpieczeństwie energetycznym. Natomiast Victor Orban wspomniał o większej reprezentacji grupy w Komisji Europejskiej.

„Podstawą naszych ustaleń są wytyczne Rady Europejskiej. Polska po II wojnie światowej nie mieliśmy możliwości transformacji naszego systemu energetycznego. Dokonujemy ogromnych wysiłków, by do tej zmiany doprowadzić” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

„Rozmawialiśmy o podziale nowej KE. Siła Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie rośnie w tej kwestii. To często newralgiczny punkt we współpracy z instytucjami europejskimi” – powiedział z kolei premier Węgier Victor Orban.

Szef węgierskiego rządu mocno zaakcentował nieudolność Unii Europejskiej w kwestii polityki migracyjnej – „Gdyby UE nie przespała swojego momentu i dopuściła kraje Bałkanów Zachodnich do członkostwa wcześniej, to nie byłoby tak wielu nielegalnych migrantów na terenie Unii dzisiaj. Mogliśmy temu zapobiec”.

wp.pl

REKLAMA

Komentarze