REKLAMA

Senator zarażony COVID-19. Marszałek przesuwa datę obrad izby

Senator zarażony COVID-19. Marszałek przesuwa datę obrad izby

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował dzisiaj o przymusowym przesunięciu terminu obrad izby wyższej polskiego parlamentu. Senator Jan Filip Libicki z PSL okazał się być zarażony koronawirusem. Wszystkie osoby, które miały z nim kontakt w ostatnim czasie zostaną przebadane pod kątem ewentualnego zarażenia COVID-19.

REKLAMA

Zaplanowane na przyszły tydzień obrady Senatu RP zostały odwołane. Powodem jest zarażenie się senatora Jana Filipa Libickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego wirusem COVID-19. O sytuacji poinformował Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który również zadecydował o przesunięciu terminu obrad izby wyższej parlamentu na inny termin.

„Senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu, którzy mieli w ostatnim czasie kontakt z senatorem Janem Filipem Libickim zostaną zbadani na obecność koronawirusa” – powiedział Marszałek.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty nie pozostawia żadnych złudzeń: „PiS odwojuje Senat”

We wtorek zostaną również przeprowadzone testy na obecność koronawirusa u pozostałych senatorów oraz pracowników kancelarii Senatu. Jest to spowodowane czwartkowym posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego podczas, którego na urząd prezydenta zostanie zaprzysiężona obecna Głowa Państwa.

„Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi tak, żeby przerwać ewentualny łańcuch epidemiczny” – informował dalej Tomasz Grodzki.

Do bieżącej sytuacji odniósł się również dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Grzegorz Furgo, który poinformował o stworzeniu specjalnej listy osób mających kontakt z senatorem – „Lista trafi do sanepidu. Poddamy się wszystkim procedurom, jakie obowiązują. Procedury postępowania na najbliższe posiedzenie Senatu przygotowuje Szef Kancelarii Senatu w porozumieniu z Marszałkiem” – poinformował dyrektor CIS.

O fakcie zakażenia koronawirusem informował już wczoraj sam senator Libicki na swoim profilu na Twitterze – „Uwaga! Ważna wiadomość! Mam koronawirusa. Oczywiście podam tych których spotkałem w zeszłym tygodniu do Sanepidu. Gdybym o kimś zapomniał proszę, by sam zrobi test”.

Senat zbierze się dopiero 11 sierpnia, obrady będą trwały trzy dni. O zmianie terminu posiedzenia poinformowana została marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Niewykluczone, że niższa izba parlamentu również będzie musiała przesunąć swoje posiedzenie (zaplanowane na 7 sierpnia), choć decyzje w tej sprawie spodziewane są w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

RadioZet/WP

REKLAMA

Komentarze