REKLAMA

Senat chce bonu turystycznego również dla emerytów i rencistów

Senat chce bonu turystycznego również dla emerytów i rencistów

Senat podczas posiedzenia głosował za poprawką do ustawy o „bonie turystycznym”. Objęci bonem turystycznym zgodnie z poprawką mieli by zostać emeryci i renciści. Dodatkowo dzieci, z rodzin których rodzice pracują za granicą.

REKLAMA

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu. Bon turystyczny jest to inicjatywa urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Której celem miało być wsparcie polskiej turystki w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Początkowo bon przeznaczony miał być dla wszystkich pracujących. Następnie prezydent wyszedł z inicjatywą, aby pieniądze przeznaczyć w kwocie pomniejszonej, czyli 500 zł dla dzieci.

Senat-zmiany także w sprawie emerytur

Senat przyjął również ustawę w sprawie emerytur osób z rocznika 1953. Zmiany obejmą 62 tys. emerytów. Wcześniejszy zapis w ustawie z 1 stycznia 2013 roku mówił, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana. A dokładnie o wypłacone dotychczas tak zwane emerytury wcześniejsze.  Zapis ten został skierowany do Trybunału konstytucyjnego.

 Zgodnie z ustawą przyjętą przez Senat na ponowne przeliczenie emerytur mogą liczyć kobiety i mężczyźni urodzeni w 1953 roku. Którzy pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury. Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 złote oraz wyrównanie, a co za tym idzie różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być im wypłacana.

O pomyśle bony turystycznego pisaliśmy już na łamach Mediów Narodowych:https://medianarodowe.com/bon-turystyczny-to-kolejne-500-prezydent-wycofal-sie-z-pierwotnego-planu/

Źródło: PAP

Zobacz również:

REKLAMA

Komentarze