REKLAMA

Posłowie skandują „Cześć i chwała bohaterom”. Sejm jednogłośnie upamiętnił NSZ [WIDEO]

Posłowie skandują „Cześć i chwała bohaterom”. Sejm jednogłośnie upamiętnił NSZ [WIDEO]

Sejm uczcił w piątek 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Jak podkreślono w przyjętej uchwale, formacja, która walczyła o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim, dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.

REKLAMA

Na sali sejmowej obecni byli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych: kapitan Władysław Stefański, porucznik Leszek Zabłocki, major Władysław Mróz, kapitan Maria Kowalewska oraz porucznik Wanda Woś-Lorenc. Posłowie skandowali: „Cześć i chwała bohaterom!”.

„20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową” – czytamy w uchwale przyjętej przez aklamację.

Podkreślono w niej, że „żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim”. „Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych. Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji »Burza« i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej” – przypomniano.

Posłowie zaznaczyli, że żołnierze NSZ „nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy”. „Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich” – napisano w uchwale.

Sejm podkreślił, że „za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę – byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane”.

„W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie” – wskazali posłowie.

Podczas czytania przez marszałka Kuchcińskiego przyjętej uchwały posłowie stali na baczność, a zaraz po jej odczytaniu zaczęli skandować „Cześć i chwała bohaterom!”.

 


medianarodowe.com / naszdziennik.pl / PAP

REKLAMA

Komentarze