REKLAMA

Saryusz-Wolski: Tusk naruszył ducha przepisu Traktatu o UE

Saryusz-Wolski: Tusk naruszył ducha przepisu Traktatu o UE

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk „naruszył ducha” przepisu Traktatu o UE. Zakazane jest angażowanie się w politykę wewnętrzną kraju pochodzenia przez przewodniczącego Rady; Tusk jest nieformalnym liderem opozycji – argumentował.

REKLAMA

W niedzielę Donald Tusk napisał na swoim prywatnym koncie na Twitterze: Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie.

Saryusz-Wolski podkreślił w Polsat News, że swoim wpisem przewodniczący Rady Europejskiej zaszkodził Polsce. Donald Tusk to nie jest bloger, tylko to jest numer dwa w UE – w sensie hierarchii formalno-protokolarnej – i to jest czytane na całym świecie – powiedział europoseł.

W ocenie Saryusza-Wolskiego Tusk naruszył ducha artykułu 15. traktatu o UE. „Artykuł 15., ustęp 6. mówi o tym, że przewodniczący Rady nie może sprawować żadnych publicznych funkcji” – wskazał Saryusz-Wolski.

Duch tego przepisu traktatowego mówi o tym, że zakazane jest angażowanie się w politykę wewnętrzną kraju pochodzenia przez przewodniczącego Rady – podkreślił. Jego zdaniem Tusk nie narusza litery tego artykułu, natomiast narusza ducha.

Europoseł zaznaczył, że Tusk nieformalnie jest liderem opozycji totalnej”, choć „formalnie nie pełni takich funkcji”. „Nikomu z autorów tego traktatu nie przyszło do głowy, że szef Rady może być nieformalnym liderem, dyrygentem, sponsorem, patronem opozycji z kraju swojego pochodzenia. Nikt na to nie wpadł, czegoś takiego jeszcze nie było – dodał.

Dzień po wpisie przewodniczącego Rady Saryusz-Wolski wyraził gotowość do startu w wyborach prezydenckich, jeśli o urząd ten będzie się ubiegał również Tusk. Póżniej, na pytanie, czy nadal chciałby wystartować w wyborach prezydenckich, europoseł odparł: Nie chcę, ale mogę musieć.

 

źródło:onet.pl

REKLAMA

Komentarze