REKLAMA

Salvini z okazji Międzynarodowego Dnia Romów: Gdyby ciężko pracowali, a mniej kradli – to naprawdę byłoby święto

Salvini z okazji Międzynarodowego Dnia Romów: Gdyby ciężko pracowali, a mniej kradli – to naprawdę byłoby święto

Wczoraj przypadał Międzynarodowy Dzień Romów – święto cygańskie obchodzone corocznie 8 kwietnia ustanowione na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów (International Romani Union, IRU) w Jadwisinie k. Serocka w 1990 r. który odbył się pod patronatem UNESCO. Dzień obchodów upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 r. pod Londynem.

Pierwszy Światowy Kongres Romów zainaugurował działalność Światowej Rady Romów, która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Powołany został Międzynarodowy Komitet Cyganów, ustalono flagę i hymn. Wszystkie te wydarzenia łączy jeden dzień, świętowany jako Międzynarodowy Dzień Romów. Obchody Dnia wspierane są na szczeblu międzynarodowym przez międzynarodowe organizacje romskie, Radę Europy, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Komisję Europejską.

REKLAMA

Czytaj także: Narodowcy organizują patrole we wsi, w której Cyganie skakali po głowie młodego Słowaka

W oryginalny sposób uczcił to święto Matteo Salvini – lider włoskiej Ligi Północnej.

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Romów, Sinti i Caminanti [Cyganie sycylijscy – przyp.red]. Gdyby wielu z nich ciężko pracowało, a mniej kradło, gdyby wielu z nich posyłało dzieci do szkoły zamiast uczyć ich kraść, to naprawdę byłoby święto – napisał na Facebooku.

Do chwili obecnej wpis polubiło ponad 11 tys. osób, a niemal 1200 go udostępniło.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze