REKLAMA

Salvini doprowadzi do rozpadu strefy euro? „FT”: Wprowadzi quasi-walutę

Salvini doprowadzi do rozpadu strefy euro? „FT”: Wprowadzi quasi-walutę

„Financial Times” uważa, że wicepremier Włoch, Matteo Salvini doprowadzi do rozpadu strefy euro. Gazeta podkreśla, że polityk chce wprowadzić quasi-walutę w postaci „obligacji rządowych o niskich nominałach”.

REKLAMA

Komentator Financial Times pisze, że włoski parlament zagłosował w ubiegłym tygodniu za utowrzenie „obligacji rządowych o niskich nominałach” – czyli równoległej do euro waluty.

Obligacje mają „wyglądać jak prawdziwe pieniądze” – zaznacza Munchaut z „FT”. Nominały obligacji miałyby być takie same jak banknoty euro, a włoscy obywatele mogliby nimi płacić za podatki.

Oznacza to, że obligacje stałyby się pełnoprawnymi środkami płatniczymi, które nazywałyby się mini-BOT: „Mini-BOTy to albo pieniądze, a w takim razie są one nielegalne, albo są to papiery dłużne i wtedy stopa zadłużenia wzrasta” – komentuje Mario Draghi.

https://twitter.com/rquerze/status/1137270667085303809

Komentator Financial Times uważa jednak, że obligację mogą być jednym i drugim: „Można by to zdezawuować jako ekscentryczne głosowanie ekscentrycznego parlamentu. Ale należy wziąć pod uwagę kontekst polityczny i konfrontację Włoch z Unią Europejską” .

bankier.pl
REKLAMA

Komentarze