Na początku tygodnia rząd zamierza przedstawić nową wersję tzw. Tarczy Antykryzysowej. Według ustaleń “Rzeczpospolitej” ma ona zawierać przepisy ułatwiające pracodawcom zwolnienia pracowników drogą mailową oraz pozwolić na 10 proc. obniżkę pensji. Miałoby to ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w czasie kryzysu.
Według niejawnych informacji na temat trzeciej wersji tzw. tarczy antykryzysowej, pracodawcy otrzymają możliwość łatwych zwolnień pracowników drogą mailową – ma to w szczególności dotyczyć osób pracujących na kilku etatach oraz do obniżania im pensji o 10 procent na okres trzech miesięcy. Przedsiębiorcy mieliby również dostęp do wydawania tymczasowych urlopów w czasie kryzysu.
W myśl nowych przepisów dodanych do art. 15g ust. 11 [1] ustawy o rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, pracodawcy nie będą potrzebowali już zgody załogi, ani też związków zawodowych działających w firmie. Bez większych trudności o fakcie zwolnienia mogą poinformować swoich pracowników. Również zmiana przepisów w art. 15gb pozwoli im na dowolne zarządzanie czasem urlopowym.
Zobacz także: Co drugi Polak obawia się utraty pracy. Liczba bezrobotnych rośnie
Ustawa przewidywać będzie zwalnianie pracowników, którzy mają kilka źródeł utrzymania poprzez otrzymywania świadczeń emerytalnych, renty oraz ZUSu, a także tych, którzy pracują na kilku etatach w innych przedsiębiorstwach lub otrzymują dochody z praw majątkowych. Pracodawcy otrzymają możliwość nie tylko tradycyjnych zwolnień jak również dostarczania ich drogą elektroniczną.
Natomiast pracownicy, będą mogli w ciągu siedmiu dni od otrzymania wypowiedzenia zgłosić swoje niezadowolenie.W ciągu trzech dni pracodawca będzie musiał zapoznać się z sprzeciwem, lecz co ważne nie wstrzyma to obiegu zwolnienia.
Zwolnieni pracownicy otrzymają możliwość odwoływania się w ciągu 21 dni do sądu pracy, liczone od czasu otrzymania wypowiedzenia drogą mailową lub tradycyjną.
Przy uproszczonych zwolnieniach nie będą miały zastosowania przepisy o zwolnieniach grupowych, które przewidują w firmach powyżej 20 pracowników odprawy do wysokości trzech pensji i szczegółowe zasady doboru pracowników do zwolnienia.
Pracodawcy wyrażają swoje zadowolenie z nadchodzących ułatwień, jednakże w obliczu kryzysu gospodarczego dochodzi coraz więcej głosów o masowych zwolnieniach sprzed nowych regulacji np. w sektorze budowlanych obcina się pensje pomimo, iż epidemia nie sprawiła znaczących utrudnień w tym sektorze.
rp.pl